Alman gazetecilerden İzmir çıkarmasıArtı Gerçek

Almanya'nın önde gelen basın kurumları için İzmir'de tanıtım gezisi düzenlendi. Gazetecilere bilgi veren İzmir'de üretim yapan Almanyalı şirketler "burada olmaktan memnunuz" dedi


Hamza GÜL

ARTI GERÇEK - Almanya’daki Türkiye algısının iyileştirilmesi amacıyla Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı koordinatörlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi desteğiyle Almanyalı gazeteci heyetine İzmir’de tanıtım gezisi düzenlendi.

Aralarında ZDF, Der Spiegel gibi önemli basın organlarından gazetecilerin de bulunduğu heyete İzmir’in ekonomik durumu ve yatırım ortamı ile ilgili bilgiler sundu. Sunumun ardından Ege Serbest Bölge ziyareti gerçekleştirilerek bölgede yer alan Almanya menşeli firmaların mevcut durumları ele alındı.

ALMANYALI ŞİRKETLER İZMİR’DEN MEMNUN
Program kapsamında İzmir’de yatırımı olan Alman firmaları Digel, Nordex ve Krone’nin üretim tesisleri ziyaret edildi. Firma temsilcileri, İzmir’de olmaktan memnun olduklarını, İzmir’in sunduğu lojistik üstünlükler, kalifiye işgücü ve maliyet avantajları ile uluslararası pazarda yerlerini güçlendirdiklerini ilettiler. Gelecekte de büyüme hedeflerinin olduğunu belirten firma yöneticileri, istihdamın yaklaşık yüzde 95’inin Türkiye vatandaşı olduğunu belirterek genç ve dinamik nüfusun varlığının çok büyük bir potansiyeli beraberinde getirdiğini söyledi.

Yapılan görüşmeleri değerlendiren İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Sena Gürsoy konu ile ilgili, İzmir’de yaklaşık 2 bin 500 tane yabancı firma bulunduğunu ve bunların yüzde 25’inin Alman menşeli olduğunu söylledi ve Almanya ile İzmir’in toplam dış ticaret hacminin 2 Milyar dolar seviyelerinde olduğuna dikkat çekti.  Gürsoy, İzmir ve Almanya arasındaki bu sıkı ekonomik ve sosyal ilişkinin gün geçtikçe güçlendiğini ve burada yer alan Enercon, Krone, PFW, Mahle, Rapunzel, Dr. Oetker,  Nordex, Allianz ve Hugo Boss gibi uluslararası ölçekteki büyük Alman firmalarının varlığının İzmir’in tanıtımı ve gelişimi konusunda büyük önem taşıdığını belirtti.