Almanya'dan Adil Öksüz açıklaması



Artı Gerçek

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr'dan, Adil Öksüz'ün Almanya'da saklandığı iddialarına ilişkin açıklama geldi.


Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında Adil Öksüz'ün Almanya'nın başkenti Berlin'de görüldüğü iddialarına ilişkin soruları cevapladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre Adebahr, "2 yıl önce Türkiye'de gerçekleşen darbe girişiminin ele başlarından Adil Öksüz'ün Berlin'de görüldüğüne ilişkin haberler var. Bu konuda Alman makamlarında bilgi var mı? Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Öksüz hakkında yeterli bilgiler olması durumunda Alman makamlarının harekete geçeğini söylemişti" şeklindeki soruyu yanıtlarken, "Gabriel'in o dönemde söyledikleri hala geçerli. Onun temel ifadesi geçerli. Güncel bir gelişme olup olmadığı konusunda şu an bir şey söyleyemeyeceğim" dedi.

Alman hükümetinin 'FETÖ'yü yeniden değerlendirdiğine ilişkin Alman basınında haberler çıktığı' yönündeki soruya ise Adebahr, "Bildiğiniz gibi haberlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Burada, Alman Büyükelçiliğinin olası gizli bir raporundan söz ediliyor. Şunu söyleyebilirim: Alman Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki tüm olayların değerlendirmesinde olduğu gibi Gülen hareketinin değerlendirmesinde de çeşitli kaynaklara dayanıyor. Buna, Büyükelçiliğin raporları, Türk kaynakları, ortaklarımızın verdiği bilgiler ve istihbarat bilgileri de dahil. Önümüzde bulunan tüm bilgilerin ışığında, Gülen hareketi üyelerinin, Türkiye'deki darbe girişimine katılmış olduklarını dışlayamayız" sözleriyle yanıt verdi.

İLGİLİ HABER: DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI