Ankara'da ev baskınları: Akademisyen Yiğiter gözaltına alındıArtı Gerçek

Gözaltına alınan kişiler arasında 'Barış Bildirisi' imzacısı Dr. Cenk Yiğiter de var.ARTI GERÇEK - Ankara'da bu sabah yapılan ev baskınlarında aralarında Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyen Dr. Cenk Yiğiter’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 'Barış Bildirisi'nin de imzacılarından olan Yiğiter'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Emniyette tutulan Yiğiter'in dosyasına kısıtlılık kararı kondu.

'Barış için Akademisyenler'in sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan hak ihlallerine karşı yayınladıkları 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza atan Dr. Cenk Yiğiter, 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla hakkında açılan davada mahkum edilmesinin ardından bu sabah Ankara'da evinden gözaltına alındı.

Ankara'da çok sayıda eve yapılan baskınlarda gözaltına alınanlar arasında üniversite öğrencileri de bulunuyor.

Sağlık kontrolünün ardından ifadesi alınmak üzere Emniyet’e götürülecek olan Yiğiter’in gözaltı gerekçesini henüz öğrenilemedi.

Ankara 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4 Ekim'de yargılandığı karar duruşmasında 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Yiğiter için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilmişti. Yiğiter, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmişti.

Hâlâ emniyette tutulan Yiğiter'in avukatı Erkan Çiftçi, Artı Gerçek'e verdiği bilgide Yiğiter'e 'örgüt adına faaliyette bulunma' suçlaması yöneltildiğini söyledi. Çiftçi, dosyaya kısıtlılık kararı konduğu için daha fazla bilgi edinemediklerini belirtti.