Anket şirketlerine göre Babacan AKP'den ne kadar oy alacak?Artı Gerçek

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu'ya göre, 'Babacan AKP’yi karpuz gibi bölmez; ancak ‘beyaz sağ’ın yüzde 12’lik oyunu alır.'


Eski Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan AKP'den istifa ederek, yeni parti hazırlıklarına resmen başladı.

Babacan'ın istifası sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı "Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok" açıklaması ve olası yeni parti senaryolarını değerlendiren ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür, Babacan'ın kuracağı yeni partinin siyaset hayatındaki şansını değerlendirdi.

Independent Türkçe'ye konuşan iki isim, "Babacan AKP’yi karpuz gibi bölmez; yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alır" yorumunu yaptı. 

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, yeni kurulacak partinin, AKP'den önemli bir pay alabileceği görüşünde.

'YENİ PARTİ AÇIKLANDIKTAN SONRA OY PRANI BELLİ OLUR'

Uslu, 'beyaz sağ' olarak tanımladığı AKP seçmeni olan muhafazakar, eğitimli ve orta-yüksek gelir grubuna mensup kişilerin, Babacan'ın partisine destek vereceğini ifade etti. Uslu'ya göre AKP seçmeninin yüzde 10-12'lik kısmı, "beyaz sağ" olarak tanımladığı seçmenlerden oluşuyor.

A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür ise, İbrahim Uslu ile aynı fikirde değil. Gür, Babacan’ın partisine resmiyet kazandırdıktan sonra yapılacak araştırmadan çıkacak sonucun daha sağlıklı olduğunu belirtti. 

AKP’nin lider partisi olduğunu söyleyen Gür, “Oy verenlerin ezici çoğunluğu, partiye değil Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor” ifadelerini kullanırken, Ali Babacan için şu ifadeleri kullandı: "Görev başında olduğu dönemde, ekonomi alanında başarılı bir süreç geçirmiş ve yıpranmamış bir isim Ali Babacan. Babacan’ın geleceğinin, iktidarın önümüzdeki dönemde ekonomideki başarı veya başarısızlığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Babacan ve Gül hareketinin AK Parti’yi karpuz gibi ortadan ikiye böleceği veya üçte birini partiden koparacağı kanaatinde değilim.”

Adil Gür, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nde yüzde 1 oyun bile çok önemli olacağını vurgulayarak, Babacan’ın kuracağı partinin alacağı oyun büyük bölümünü AKP’den koparacağını ifade etti. Babacan’ın kuracağı partinin AKP tabanından büyük grupları koparamayacağını belirten Gür, ekonomide çalkantılı bir süreç yaşanırsa yeni partinin tercih sebebi olacağını da sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)