Arınç: Yeni ittifaklar bulmalıyız, partide çözülmeler varArtı Gerçek

Daha önce de AKP'den ayrılıp parti kuranlar olduğunu hatırlatan Arınç, 'O zaman çok güçlü zamanımızdı. Şimdi biraz yaralıyız' dedi.


Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, çeşitli ziyaretler ve toplantılara katılmak üzere Malatya’ya gitti. AKP Malatya İl Başkanlığı’nı ziyaret eden ve burada gazetecilere açıklama yapan Arınç, partisinin 9 milyon üyesi olduğunu ve böyle bir partinin hiçbir şeyden korkmayacağını söyledi.

Partideki ayrılıklara müsaade etmeyeceklerini belirten Arınç, “Bunun içerisinde muhalif sesler olabilir mi, olur ama bu ayrılığa dönüşmemeli. Muhalif seslere de hayat imkanı vereceksin kardeşim, eleştiri olacak. Eleştiri bir şeyin olmazsa olmazıdır, yemeğin tuzu ve lezzetidir. Ben parti grubunda konuşurken, Bakanlar Kurulunda (eleştiri) yaparım ama dışarıda yapmam, yapmamaya çalışırım. Dışarıda yapıcı eleştiri yaparım, tavsiyede bulunurum. Dışarıda kesinlikle AK Partili olamaz. Yani ‘bu arkadaşlar parti kuracaklarmış’ dendiği zaman şahıslarını seviyorum ama çok büyük hata yaparlar.” diy konuştu.

‘ŞİMDİ BİRAZ YARALIYIZ'

AKPden ayrılanların daha önce de parti kurduğunu hatırlatan Arınç, “Partiden ayrılan Erkan Mumcu, İdris Naim Şahin, Abdüllatif Şener gitti parti kurdu. Şu gitti, bu gitti, hiçbirisine millet selam bile vermedi. Partilerini kapattılar” dedi.

Ayrılıkların yaşandığını dönemin partilerinin en güçlü dönemi olduğunu ifade eden Arınç, şunları söyledi:

“O zaman bizim çok güçlü zamanımızdı. Yel kayadan ne koparacak, üfürük gibi gittiler. Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var. Bunları tekrar toplamamız lazım. Birilerinin yol göstermesiyle, onların sözlerine bakarak, karşımıza çıkıp parti kurarlarsa millet onları affetmez. Hiçbir şey bize zarar vermez. Bu partiler kurulursa tek zararı AK Parti’ye olur. Bizden 3-5 alsalar maalesef sistem o hale geldi, bizden yarım da alsalar.”

‘ALEVİLERE ÇOK UZAK KALDIK’

Doğal seçmene dönülmesi gerektiğini ve herkesi temsil hakkına kavuşturacak bir modele geçilmesi gerektiğine dile getiren Bülent Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Ben Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Alevi kardeşlerimiz, bu ülkenin bir varlığıdır. Bizim onlarla iftihar etmemiz lazım. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Onları başka siyasetçilerin eline terk ettik... Ben azlığında çokluğunda değilim, bir Alevi’nin bize oy vermesi çok önemli çünkü önümüzdeki seçimlerde bizim Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var. Biz Alevileri kendimizden görüyoruz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: AA)