AS Parti: Seçimin sonucunu etkileyebilirizArtı Gerçek

Yaklaşık 1 milyon kişiye hitap ettiklerini savunan Genel Başkan Cavit Kayıkcı seçimi kazandıracak taktiklerini açıkladı.


Kurucularının çoğu emekli astsubaylardan oluşan AS Parti’nin Genel Başkanı Cavit Kayıkcı, iktidar ya da muhalefetin kapılarını çalmasını bekliyor.

Şu ana kadar hiç bir tarafla herhangi bir görüşme yapmadıklarını belirten Kaytıkçı, iktidar ya da muhalefetin kapılarını çalması halinde, gerekli değerlendirmeyi yapıp kimi destekleyeceklerine ilişkin süratle bir karar vereceklerini söyledi.

BİRİNCİ TAKTİK: PARTİMİZ, BİR YÖNÜMÜZ HDP ÖBÜR YÖNÜMÜZ ASKERE BAKIYOR ALGISI YARATABİLİR

AS Parti’nin, emekli astsubaylar ve aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyonluk kesime hitap ettiğini, dolayısıyla da cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucuna etki edebilecek bir konumda olduklarını vurgulayan Kayıkcı, seçim hesabını şöyle anlatıyor: 

“Bizim penceremizden baktığımızda AS Parti, 2018 seçimlerinin sonucunu etkileyebilecek konumda bir partidir. Muhalefet açısından bakıldığında, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda, muhalefetin ikinci tura kalan cumhurbaşkanı adayı öyle ya da böyle HDP’nin desteğine ihtiyaç duyacaktır. Muhalefet tek başına HDP’nin desteğini alırsa o zaman farklı kesimlerden de hatırı sayılır oy kaybına uğraması kaçınılmaz olacaktır. Ama hem AS Parti desteğini hem de HDP desteğini alırsa bu durumda ‘Bir yönümüz HDP’ye bakarken öbür yönümüz de askere bakıyoruz’ algısı oluşturup kayıplarını minimize edebilecek, ivmeyi artıya çevirecektir."

İKİNCİ TAKTİK: ERGENEKON'DAN, BALYOZ'DAN DEMORALİZE OLANLARIN GÖNLÜNÜ BİZMLE ALABİLİRSİNİZ  

Tabi bu açıklama muhalefet partileri için geçerli bir taktik. Ancak AS Parti iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da düşünmüş. AS Parti Genel Başkanı Cavit Kayıkcı AKP ve Erdoğan için hazırladığı taktiği ise şöyle izah ediyor:

İktidar açısından bakıldığında ise son yıllarda çözüm süreci, ergenekon – balyoz olayları, 15 Temmuz’dan sonra TSK’nın hiyerarşik yapısına müdahale, MGK yapısına müdahale, askeri hastanelerin sivillere devri, askeri okulların kapatılması, askeri mahkemelerin kapatılması, ‘askeri arazilerin sivillere satılıyor’ algısı ile demoralize olan büyük bir kesimin gönlünü alıp ‘Suçluyla kararlılıkla mücadele ediyoruz ama masumların da sonuna kadar yanındayız’ algısıyla kırılan gönülleri onarıp orduya güvenin yeniden tesis edilmesine vesile olabilecektir.”

'İSTER İKTİDAR OLSUN İSTER MUHALEFET OLSUN'

Şu ana kadar herhangi bir parti ile yaklaşan seçimler öncesi görüşmediklerini dile getiren Kayıkcı, “İster iktidar olsun ister muhalefet olsun, bizden destek talepleri olursa kapımızı çalarlar ya da bizi davet ederler. Seçim manifestolarını, seçim beyannamelerini izah ederlerse bizler de yetkili kurullarımızda değerlendirip kimi destekleyeceğimize süratle karar verir, gereği neyse onu yaparız. Meclis’te bizlerden de temsilci olmasından elbette onur duyarız” dedi. (DHA)