'Avrupa'da camileri daha sıkı kontrol etmeli'Artı Gerçek

Birleşik Arap Emirlikleri Hoşgörü Bakanı, Avrupa'da camilerin özensiz kontrolünün radikal İslamcıların terör saldırıları düzenlenmesini kolaylaştırdığını söyledi.


HABER MERKEZİ - Paris'teki IŞİD saldırılarının ikinci yılında Abu Dabi'de Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklamalarda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek El Nahyan, "Bir cami açıp herkesin oraya gitmesine ve vaaz vermesine izin verilmemeli. Bunun için lisans gerekli" diye konuştu.

'CEMAATLER DENETLENMEDİĞİ İÇİN RADİKALLEŞİYOR'

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı haberde, Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika'da camiler ve cami cemaatlerinin merkezleri devlet kurumları tarafından yeterince sıkı kontrol edilmediği için Müslümanların radikalleştiğini öne süren Şeyh Nahyan bin Mübarek, "Biz sık sık vaaz veren din adamlarına eğitim verme konusunda yardım önerisinde bulunduk" diye konuştu. Bakan ancak şimdiye dek bu yardım teklifine Avrupa'dan herhangi bir yanıt alamadıklarını belirtti.

'DİNİ LİDERLER LİSANS SAHİBİ OLMALI'

Camilerin, devletin sıkı kontrolüne tabi olması ve güvenlik birimlerinin geniş yetkileri sayesinde IŞİD ve diğer radikal İslamcı grupların büyük saldırı planlarının BAE'de engellenebildiğini kaydeden Şeyh Nahyan "Artık Avrupa'da da bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. Avrupa ülkelerinin Müslümanlara kendi cami ve cemaatlerini kurma izni vermelerinin büyük bir iyi niyet göstergesi olduğunun altını çizen Şeyh Nahyan, dini liderlerin mutlaka eğitime tabi tutulmaları gerektiğini ve lisans sahibi olmaları gerektiğini kaydetti. Bakan "Nitekim Avrupa'da da herhangi biri gidip kilisede vaaz veremez" diye konuştu.

(Deutsche Welle Türkçe)