Aydın Doğan hakkında zorla getirme kararıArtı Gerçek

'Haksız kazanç sağladığı' gerekçesiyle görülen davada, Aydın Doğan hakkında zorla getirme kararı alındığı ortaya çıktı. Avukatı kararı UYAP üzerinden öğrendiklerini söyledi.Doğan Medya Grubu’nun eski sahibi Aydın Doğan hakkında daha önce açılmış dava nedeniyle ifadesinin alınması için zorla getirilme kararı alındı.

Halen tedavi amacıyla yurt dışında olan Aydın Doğan, kızı Hanzade Doğan Boyner, İmre Barmanbek ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında, kağıt ve baskı malzemesi temin eden şirketlere haksız kazanç sağlandığı gerekçesiyle "Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet" suçundan İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

DAVA YENİDEN GÖRÜLDÜ

Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin  beraatine karar vermişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Yerel mahkemenin kararında direnmesi üzerine dosya, Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gelmişti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulunda 23'e karşı 24 üyenin oyu ile alınan kararda, uyuşmazlık konusu olarak öncelikle sanıklar hakkında usulüne uygun açılmış kamu davası bulunup bulunmadığı irdelenmiş, Kurulun 24 üyesi, "davanın usulüne uygun açılmadığı"na hükmetmişti.

KARAR DURUŞMADA ALINMADI

Söz konusu dava İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'de yeniden görüldü. Rahatsızlığı nedeniyle yurt dışında bulunan Aydın Doğan'ın sağlık raporu mahkemeye sunuldu. Mahkeme, Doğan hakkında alınan sağlık raporuna ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü'ne yazılan yazının beklenilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 18 Haziran'da görülmesine karar verdi.

Doğan'ın avukatı Şehnaz Doğan Yüzer, son duruşmada, müvekkili hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmadığını belirtti. Yüzer, duruşmadan sonra müvekkili hakkında zorla getirme kararı verildiğini, bunu da UYAP'tan öğrendiklerini söyledi. Avukat Yüzer, bu karara itiraz ettiklerini bildirerek, itirazın sonucunu beklediklerini ifade etti. (HABER MERKEZİ)