AYM'den Demirtaş'ın tahliye başvurusu için kararArtı Gerçek

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bulunarak 'tedbiren tahliyesini' isteyen Selahattin Demirtaş için kararını verdi.


Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunarak, "tedbiren tahliyesini" isteyen HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliyeye yönelik tedbir talebinin reddedildiği öğrenildi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP 'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tahliye isteminin Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedilmesi üzerine avukatları aracılığıyla 29 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmış, başvurusunun öncelikle görüşülmesini isteyerek, tedbir talebinde bulunmuştu.

Demirtaş'ın "tedbiren tahliye talebini" aynı gün inceleyen Anayasa Mahkemesi ilgili komisyonunun, bu talebi reddettiği ve başvuruyu esas yönünden inceleme yapılmak üzere ilgili bölüme sevk ettiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü uyarınca, tedbir talebi, başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması üzerine verilebiliyor.

Yüksek Mahkemenin de "başvurucunun ceza infaz kurumunda tutulmasının yaşamına, maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı sonucuna vararak, bu aşamada başvurucunun tedbir talebinin reddine karar verilmesi gerektiği" yönünde karar verdiği öğrenildi.

"SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ AĞIR İHLALİ"

Bireysel başvuru dilekçesinde, Demirtaş'ın 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunduğu hatırlatılarak, bu tutukluluk durumunun, başvurucunun, seçme ve seçilme hakkının ağır ihlali olduğu, cumhurbaşkanı adayı olarak tutukluluğunun devamının, ihlalin ağırlığını daha da artırdığı öne sürülmüştü.

Anayasa Mahkemesinin, 2013'te CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği "hak ihlali" kararının anımsatıldığı dilekçede, Demirtaş'ın tutukluluk halinin, diğer beş adayın her türlü propaganda araçlarından yararlanarak seçim çalışması yürüttüğü dikkate alındığında, bu şartlarda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyetine gölge düşüreceği savunulmuş ve Demirtaş'ın tahliye edilmesi istenmişti.

DEMİRTAŞ'IN AVUKATI: BİZ TEDİR DEĞİL DOSYANIN ÖNCELİKLİ ELE ALINMASINI İSTEDİK

Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman AYM'ye tedbir kararı için başvurmadıklarını, mahkemeden İçtüzük 68 uyarınca dosyanın öncelikli ele alınmasını talep ettiklerini söyledi. AYM'nin başvurmadıkları bir konu hakkında karar verdiğini belirten Karaman, "Öncelikli ele alma talebimiz ile ilgili AYM sessizliğini korumaktadır" diyerek AYM'yi açıklama yapmaya çağırdı. 

Karaman sosyal medya hesabından konuyla ilgili şunları yazdı: 

"Öncelikli ele alma talebimiz ile ilgili AYM sessizliğini korumaktadır. Mal bulmuş mağribiler! AYM, olmayan bir taleple ilgili aynı gün karar vermiş, bu karar bize 2 gün sonra tebliğ edilmiştir. Yeni bir durum yok. Demirtaş konusunda, AYM’ye yönelen toplumsal beklentiye son vermeye yönelik bu haber kötü niyetle yapılmıştır. AYM’nin bu konuda derhal bir açıklama yapması ve Sayın Demirtaş’ın başvurusuyla ilgili bir karar vermesi gerekmektedir. Demirtaş’ın tahliyesi, bu koşullarda, tedbir konusu değil, hak ve hukuk ilkeleri uyarınca tesis edilmiş esastan bir karar konusu olmalıdır."

(HABER MERKEZİ)