AYM kararının reddine AP'den tepkiArtı Gerçek

AP Türkiye Forumu, Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verilen tahliye kararına Ağır Ceza Mahkemesinin direnmesini 'Türkiye'deki anayasal krizi daha da kötüleştireceği' şeklinde değerlendirdi.


HABER MERKEZİ- Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verilen hak ihlali ve tahliye kararına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin uymamasına Avrupa'dan da tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP) bünyesinde Türkiye dosyasını yakından takip eden parlamenterlerden oluşan AP Türkiye Forumu adına yapılan açıklamada, AYM kararı için "Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğünün iyileştirilmesi için dönüm noktası ve hayati bir adım oluşturduğu" değerlendirmesi yapıldı.

Ancak, nöbetçi mahkemenin AYM kararını uygulamayı reddetmesi ise eleştirildi. Birinci derece mahkemelerin AYM kararını yerine getirmemesinin "Türkiye'de anayasal krizi daha da kötüleştireceği ve hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkesini erozyona uğratacağı" kaydedildi.

AP Türkiye Forumu 60 parlamenterden oluşuyor. Foruma İsveçli Hıristiyan Demokrat parlamenter Anna-Maria Corazza Bildt ve Türk kökenli Alman sosyal demokrat parlamenter İsmail Ertuğ başkanlık ediyor. (DW)