'AYM'nin kararı emsal': Tutuklu Cumhuriyetçiler için de tahliye talebiArtı Gerçek

AYM'nin gazeteciler için verdiği 'hak ihlali' kararının ardından Cumhuriyet yazar ve yöneticileri için de tahliye talebinde bulunuldu

HABER MERKEZİ- Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), gazetenin kitap eki genel yayın yönetmeni Turhan Günay hakkında verdiği 'hak ihlali' kararı sonrası tutuklu Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık için tahliye talebinde bulunuldu. 

Cumhuriyet'in haberine göre gazetenin avukatları tarafından mahkemeye verilen dilekçede AYM'nin Günay hakkındaki kararının emsal niteliğinde olduğu belirtilerek, "Tutuklama kararları aynıdır, iddianame aynıdır, suçlamalar ve kanıt olarak dosyaya konulanlar aynıdır" dendi. 

Davanın görüldüğü İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan tahliye talepli dilekçede ayrıca, gazetenin yazar ve yöneticileri adına AYM'ye ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunulduğu anımsatıldı.

Kararda Günay ile ilgili tutuklamanın hukuki olmadığı belirtilerek kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği tespitinin yapıldığı ifade edildi.

MAHKEME KARARA UYMADI

AYM önceki gün, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile tutuksuz yargılanan Turhan Günay'ın bireysel başvurularını değerlendirmiş, 'tutukluluklarında hak ihlali' olduğu yönünde karar vermişti. 

Turhan Günay, Cumhuriyet gazetesi davasında daha önce tahliye edilmişti.

İLGİLİ HABER: MEHMET ALTAN VE ŞAHİN ALPAY'A TAHLİYE: TÜM TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN EMSAL KARAR OLABİLİR

Kararının ardından Altan ve Alpay'ın avukatları yerel mahkemeye tahliye talebinde bulunmuş ancak mahkeme AYM'nin kararına direnerek tutukluluklarının devamına hükmetmişti. 

İLGİLİ HABER: MAHKEME ALPAY VE ALTAN'IN TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA HÜKMETTİ