Baba Bush son yolculuğuna uğurlandıArtı Gerçek

Seremonide hayattaki tüm ABD başkanlarının yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Prens Charles gibi isimler de bulundu.Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. Başkanı George H. W. Bush'un cenaze töreni Washington'daki Ulusal Katedral'de düzenlendi. Törene eşi Melania ile katılan ABD Başkanı Donald Trump konuşma yapmadı.

Başkent Washington’da yapılan törene Bush'ın oğlu, 43. başkan George W. Bush'un yanı sıra mevcut başkan Donald Trump, eski başkanlar Barack Obama, Bill Clinton, Jimmy Carter ve eşleri de katıldı. Seremonide Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Prens Charles gibi isimler de bulundu.

Teksas'ta 30 Kasım'da hayatını kaybeden George H. W. Bush'un cenazesi pazartesi günü Washington'a götürüldü. Kongre'de düzenlenen törenlerin ardından Bush'un cenazesi, Kongre'den törenle alındı.

Beyaz Saray'ın önünden geçen tören konvoyu 'Baba Bush' olarak da bilinen eski ABD başkanının cenazesi devlet cenaze töreni için Washington'daki Ulusal Katedral'e götürüldü.

İlahilerin de okunduğu törende Bush'un torunları, eski Kanada Başbakanı Brian Mulroney ve tarihçi John Meacham konuşma yaptı.

Baba Bush'un methiyesini ise oğlu ve eski ABD Başkanı George W. Bush okudu. Oğul Bush ağlayarak yaptığı konuşmasında, babasının kendisi için bir örnek olduğunun altını çizerek, "O her insanda iyiyi arardı ve genellikle de bulurdu. O bir oğul veya kız için sahip olunabilecek en iyi baba. Başarısızlığı hayatın ayrılmaz bir parçası olarak gördü ancak başarısızlıkla asla anılmamamız gerektiğini öğretti. Başarısızlıkların bizi nasıl güçlendirebileceğini gösterdi" diye konuştu.

Öte yandan Trump gün içinde sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında, "Bush ailesiyle birlikte olmayı dört gözle bekliyoruz. Bu bir cenaze töreni değil, uzun ve seçkin bir hayat süren büyük bir adam için kutlama günü. O Özlenecek!" ifadelerine yer vermişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)