Bahçeli 'erken seçim' dedi, dolar 4.12'ye çıktıArtı Gerçek

Bahçeli'nin erken seçim çağrısının ardından dolar 4.12'li seviyelerden döndü.


EKONOMİ - Jeopolitik gelişmeler ve küresel piyasaların takip edildiği dolar/TL tarihi zirvesi olan 4.20’li seviyelerden geçen hafta gerilediği 4.10 civarında dar bantta dalgalanmayı sürdürüyor.

Güne düşüşle başlayarak 4.0740 seviyelerine kadar inen dolar/TL, MHP Lideri Bahçeli'nin "erken seçim yapılmalı" çağrısıyla kur yeniden yönünü yukarı çevirdi ve kur, 4.12 seviyesini aştı.

Yükselişle açılan ve 111.620 puana kadar çıkan borsada da satış tarafı ağırlık kazandı. BIST, yüzde 2'nin üzerinde kayıpla 108.274 seviyelerine kadar çekildi. 

İçeride ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim tarihi vermesi dolar/TL kurunda hareketliliğe neden oldu.

Bahçeli, "Türkiye'nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkiler değişime uğramıştır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhattap kalacağı belli değildir. Mahalli idareler seçimlerindeki kutuplaşmaların 3 Kasım'a nasıl yansıyacağı az çok malumunuzdur. Bu riski kaynağında kesmek başlıca amacımızdır. Önümüzde 2 seçim vardır. Ya normal tarihi beklenecek. Ya da Milli mecburiyetten dolayı seçimleri erkene çekilecektir. Bilinmelidir ki gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP seçimlerin erkene aluınmasından yana takdirini kullanmaktadır. 26 Ağustos 2018 günü Türk Milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanını hem de milletvekili genel seçimi yapması en makul yoldur" dedi.