Bakan Fakıbaba yine yanlış anlaşıldıArtı Gerçek

Tarım Bakanı Fakıbaba'nın şeker fabrikalarını devletin alabileceği sözünü Başbakan Yıldırım izah etti. Fakıbaba, 300 koyun projesinde de 'yanlış anlaşılma oldu' demişti.

EKONOMİ - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yine yanlış anlaşıldı. Fakıbaba bir iki şeker fabrikasını devletin alabileceğini söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım durumu izah etti. Fakıbaba daha önce de 300 koyun projesinde herkese koyun verileceğini ifade etmiş daha sonra 'yanlış anlaşılma oldu' demişti.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nin bir iki şeker fabrikasını devletin satın alabileceğini açıklaması çiftçilerde heyecan yaratmıştı, fakat Başbakan Binali Yıldırım Fakıbaba’nın sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Türkiye Şeker Fabrikası AŞ'ye ait 14 şeker fabrikasının özelleştirmesi gelecek ay yapılacak. Haber kanallarında yer alan açıklamalarda Fakıbaba Pazartesi günü, "Şartlarımız uyduğu takdirde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak birkaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz" demişti.

Türkiye Şeker Fabrikası AŞ'ye ait 14 şeker fabrikasının özelleştirmesi gelecek ay yapılacak. Fakıbaba, pazartesi günü, "Şartlarımız uyduğu takdirde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak birkaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz" demişti.

Yıldırım, Azerbaycan seyahati öncesinde düzenlenen basın toplantısında Fakıbaba’nın açıklamalarının sorulması üzerine bu sözlerin yanlış anlaşıldığını ifade ederek, “Pancar ekici kooperatifleri bu fabrikaları almak için teklif verebilir… kast edilen budur” diye konuştu.

Yıldırım bir taraftan özelleştirme yapılırken bir diğer taraftan kamunun özelleştirilecek bir kuruma talip olmasının söz konusu olmayacağını belirterek, "Şeker fabrikalarını özelleştirip sektörü serbestleştirirken başka kurumlar marifetiyle tekrar devletleştirmemiz söz konusu değil" dedi.

Fakıbaba daha önce “Bir yanlış anlaşılma oldu” diyerek 300 koyun projesinden yalnızca merası ve ahırı olan, bu işle uğraşan kişilerin faydalanacağını söylemişti.