Barajda başka çocuklar boğulmasın diye eylem yaptılarArtı Gerçek

Alibey Barajı'nda son bir ay içinde 5 çocuk boğuldu. Çocuklarını yitiren aileler, 'başka çocuklar ölmesin' diyerek baraj önünde eylem yaptı.İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki  Alibey Barajı'nda son bir ay içinde 5 boğulma vakası yaşandı. Yeterli güvenlik önlemi alınmadığı için yaşanan bu ölümler üzerine barajda boğularak yaşamlarını yitiren çocukların aileleri, başka çocuklar ölmesin diye barajın kenarında basın açıklaması yaptı.  Ailelere, Gazi ve Zübeyde Hanım Mahalleleri sakinleri de destek verdi.

İLGİLİ HABER: BARAJ GÖLÜNDE FACİA: 2 ÇOCUK BOĞULDU

"Kararlıyız. Barajların etrafını kapattıracağız", "Tarih bu barajda ölen çocukları unutmayacak" dövizlerini açan aileler, çocuklarının ölümünün ardından barajın bir kısmına yapılan "göstermelik" tel örgülere tepki göstererek baraj etrafının tümünün sağlam bir şekilde tel örgüyle kapatılmasını istedi. 

'BENİM CANIM YANDI, KİMSENİN YANMASIN'

23 Haziran'da boğularak yaşamını yitiren Mustafa Altay'ın (12) annesi Hediye Altay, "Benim canım yandı, kimsenin yanmasın. Burayı kapatsalardı belki oğlum ölmeyecekti. Her yerde güvenlik ve polis varken neden barajda yok?" diye sorarak tepkisini dile getirdi.

Belediyenin önlem olarak diktiği tel örgülerin ise baştan savma olduğunu söyleyen Altay, -bunu tel örgülerin altından barajın tarafına geçerek gösterdi.

"Biz yetişkinler bile geçebiliyorken, küçük çocuklar tellerin altından hayli hayli geçer" diyen aileler, başka çocukların ölmemesi için ciddi önlemlerin alınmasını istedi. 

BİR AYDA 5 ÇOCUK BOĞULDU

Sultangazi'de bulunan Alibey Barajı'nda 23 Haziran’da  Mustafa Altay (12), Nurullah Yanar (11), Şefik Yanar (10), 1 Temmuz'da Çağrı Armağan, 4 Temmuz'da Ramazan Saray isimli çocuklar boğularak yaşamını yitirmişti. Bu ölümlerden sonra sadece çocukların boğulduğu bölge, göstermelik olarak kapatılmıştı.

(M.A)