Barclays: Türk Lirası daha da zayıflayabilirArtı Gerçek

Barclays, YSK'nın İstanbul'da seçimin yenilenmesi kararına TL'nin negatif tepki verdiğini belirterek, 23 Haziran öncesi TL'de zayıflığın süreceğini öngördü.


Dünyanın en köklü banka ve finans kurumlarından olan Barclays, TL hakkında yaptığı yorumda 23 Haziran öncesi TL'yi desteklemek için hükümetçe daha kuvvetli adımlar atılabileceğini öngördü. 

Foreks’in haberine göre, YSK’nın İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenmesi yönünde aldığı kararın siyasi belirsizliği artırdığına işaret eden Barclays, YKS kararına liranın negatif şekilde tepki verdiğini ve Merkez Bankası'nı fonlama maliyetlerini yükselterek kuru desteklemeye yönelik zorlu bir pozisyonda bıraktığını vurguladı.

Belirsizliğin yüksek seyretmesi halinde liranın desteklenmesi için 23 Haziran’daki seçim öncesinde daha kararlı eylemler görülebileceğini belirten Barclays, dış ortamın kötüleşmesi halinde lirada zayıflığın daha da devam edebileceğini ifade etti.

Barclays, “S400 konusuna çözümün hala bulunamadığını ve İstanbul seçimlerini çok yakın sonuçlanmasının beklendiği ortamda bizim görüşümüze göre kur daha fazla baskı ile karşı karşıya kalabilir ve bu durum bir faiz artırımı olasılığını artırıyor” değerlendirmesini yaptı. (HABER MERKEZİ)