Barış akademisyenine 'şehit ailesini ziyaret' cezası!Artı Gerçek

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Gülsün Güvenli, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.


"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı gerekçesiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla yargılanan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gülsün Güvenli hakkında açılan dava karara bağlandı. Mahkeme Güvenli'ye ayrıca 15 Ağustos 2015'te Hakkari'de PKK ile çıkan çatışmada hayatını kaybeden Komiser Ahmet Çamur'un hakim eşi Gökçen Çamur ve ailesine taziye ziyaretinde bulunma yükümlülüğü de getirdi. 

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANDIM"

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz Gülsün Güvenli katıldı. Söz verilen Güvenli, "Suçlu olduğumu düşünmüyorum. Anayasal hakkımı kullandım. İfade özgürlüğümü kullandım. Pişman olmam için suç vasfı olması gerekir. Beraatıma karar verilsin" diye konuştu. 

Mahkeme heyeti, Gülsün Güvenli'yi, "Terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Güvenli'nin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme heyeti Güvenli'yi 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

KARARIN UYGULANIP UYGULANMADIĞI DENETLENECEK

Mahkeme ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 231/8-c maddesi gereği, Hakkari Şemdinli'de hayatını kaybeden Komiser Ahmet Çamur'un hakim eşi Gökçen Çamur ve ailesine başsağlığı-taziye ziyaretinde bulunmakla yükümlü tutulmasına hükmetti. Kararın infazının takibinin Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü'ne yerine getirilmesine de karar verdi.  

Diken’den Kemal Göktaş’ın haberine göre ise taziye kararını duyan Güvenli, “Onur duyarım. Ben bütün ölümlere karşıyım bildiriyi de bu amaçla imzaladım” dedi ancak bu sözleri zapta geçmedi. (DHA)