Barış isteyen Gergerlioğlu'na hapis cezasıArtı Gerçek

Yazar Ömer Faruk Gergerlioğlu'na Dünya Barış Günü'nde, 'Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirileri yan yana dursun' dediği için 2.5 yıl hapis cezası verildi.ARTI GERÇEK - Yazılarında OHAL'ile birlikte daha da yoğunlaşan hak ihlallerine dikkat çeken Mazlum-Der kurucularından Artı Gerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde sosyal medyada paylaştığı bir mesajında, "Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirileri yan yana dursun, eşitçe, kardeşce ve omuz omuza" dediği için 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hakkında verilen mahkumiyet kararını yazılı bir açıklama yaparak duyuran Ömer Faruk Gergerlioğlu, mahkemenin 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla ilgili, "Hukukun rafa kaldırıldığı bu dönemde hakkımda verilen bu cok haksız kararı kabul etmiyor ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum" dedi.

'MAHKEME EN ÜST SINIRI UYGULADI' 

Kararı Artı Gerçek'e değerlendiren Ömer Faruk Gergerlioğlu, mahkemenin cezayı verebileceği en üst sınırdan verdiğini savcının bile bu cezayı telep etmediğini söyledi.

Davaya itiraz edip istinaf mahkemesine göndereceklerini söyleyen Gergerlioğlu, savcının hakkında yapılan 6 ayrı suçlamdan sadece birinden ceza verilmesini istemesine rağmen, mahkeme heyetinin tüm suçlardan ceza verip,  ertelemeye girmemesi için de en üst sınırı uyguladığını belirtti.

Mazlum-Der kurucusu ve eski başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, tüm yazı ve sosyal medya mesajlarında, OHAL sonrası mağdur olan bireylere ya da ailelere yapılan haksızlıkları görünür hale getirdi.

'UMUDUMU YİTİRMEYECEĞİM'

Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen hapis cezası hakkında yaptığı açıklamada, zalimliklerin, vicdansızlıkların hukuk adına yapıldığı bu dönemin geçmesi için umudunu yitirmeyeceğini, kimliklerin, görüşlerin insan haklarına uygun, özgür bir hayatı yaşayabilmesi için mücadeleye devam edeceğini söyledi: 

Kocaeli 2. ağır ceza mahkemesinde 22 Şubat 2018 tarihinde yapılan duruşmada bir barış gününde 'çocuklar ölmesin, analar ağlamasın' temasıyla oluşturulan mizansen fotoğrafın altına sosyal medya hesaplarımda 'bu fotografa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka bir anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı..!Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden..! Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirileri yan yana dursun, eşitçe, kardeşce ve omuz omuza..!' yazmamdan dolayı hakkımda terör örgütü propagandası yaptığım suçlamasıyla 2.5 yıl hapis cezası verilmiştir.

Ben hayatım boyunca insan haklarından yana oldum. Çatışmaları reddettim, konusma ve uzlaşmadan yana oldum, kimlik ayırt etmeksizin ve özdeşleştirmeden herkesin hakkını savundum. Hukukun rafa kaldırıldığı bu dönemde hakkımda verilen bu cok haksız kararı kabul etmiyor ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Bu topraklarda tüm kimliklerin, görüşlerin insan haklarına uygun, özgür bir hayatı yaşayabilmesi için mücadeleme devam edeceğim. 

İnanılmaz zalimliklerin, vicdansızlıkların hukuk adına yapıldığı bu dönemin geçmesi için umudumu yitirmeyeceğim ve gerçek hukuka ulaşmak icin gayretime devam edeceğim."