Başbakan: HDP'lilerin durumu 'özel'Artı Gerçek

Başbakan Yıldırım görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanının 93'ünün HDP'li olduğunu belirtirken 'HDP'lilerin durumu özel' dedi. HDP vekilleri buna 'özel hukuk' diye tepki gösterdi.


HABER MEREKİZİ- Başbakan Binali Yıldırım, hükümet adına 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada görevden alınan 106 belediye başkanı arasında en çok AKP'li belediye başkanları olduğunu savundu. Yıldırım, Meclis sıralarından görevden alınan 93 HDP'li belediye başkanı ile ilgili seseler yükseldiğinde ise "onların durumu özel" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım 11 Aralık 2017 tarihi itibarıyla görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanı olduğunu, bunların 93’ünün HDP’li, 9’unun AKP'li, 3’ünün MHP’li, 1’inin ise CHP’li olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım’ın “HDP’li belediye başkanlarını hariç tutsak bile 9 AK Partili, 3 MHP’li, 1 de CHP’li belediye başkanı açığa alınmış. Burada da bir adaletsizlik yok, en fazla AK Partili  belediye başkanı görevden alınmış. HDP’lilerin durumu özel, ona girmiyorum” sözlerine HDP milletvekilleri tepki gösterdi. HDP’li Pervin Buldan, “Niye özel Sayın Başbakan?” derken HDP’li Ahmet Yıldırım “Özel hukuk, özel hukuk” diye seslendi.

HDP’den gelen tepkiler üzerine Yıldırım, “Teröre kaynak aktardıkları için görevden alındılar, onun için özel, terörle aralarına mesafe koymadıkları için” diye savunma yaptı. Yıldırım, HDP milletvekillerinin “Bir tane belge gösterin” çağrısına ise yanıt vermedi.

'ÖZEL HUKUK DOĞRULANDI'

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından sonra söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Başbakan’a cevap verdi: "Başbakanın DBP’li belediyeler için ‘Onların durumu özel’ diyerek gerçekten oradaki belediyelerin evrensel hukuk normlarıyla değil, özel hukuk normlarıyla yargılandıklarını itiraf ederek bizi doğruladığı için kendisine içtenlikle müteşekkirim. Ayrıca şunu da ifade edeyim, iddia edildiği gibi biz mahkemeye intikal eden belgeler üzerinden konuşuruz. Kaynak aktarıldığına dair ve sair yardım edildiğine dair hiçbir isnatla yargılanmıyor arkadaşlarımız, tümüyle siyasi gerekçelerle alındılar. Bir de DBP’li belediyelerin Rakka’da veya Kandil’de araçları çıkmıyor. Bunu özellikle Genel Kurul’un bilgisine sunmak isterim.” 

İLGİLİ HABER: 'TRUMP CUMHURBAŞKANIMIZI ARAMAYA CESARET EDEMEDİ'