'Başkaları bu kadar alkışlansa amigoluk bile yaparlar'Artı Gerçek

Ekrem İmamoğlu, dün oynanan Beşiktaş - Başakşehir maçında gelişen taraftarın 'mazbata' tezahüratına ilişkin konuştu.


Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, dün oynanan Beşiktaş - Başakşehir maçında gelişen taraftarın 'mazbata' tezahüratına ilişkin konuştu.

İmamoğlu, "Başkaları bu kadar alkışlansa, ben biliyorum, amigoluk bile yaparlar. Ama ben öyle biri değilim. Mahcubiyetimle gittim. Maçı izlerken insanlar, mazbatanın sahibine teslim edilmiş olsa, belki minik bir alkışlarlar bizi. Haklarını arıyorlar. Bu benimle ilgili bir konu değil" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe-Galatasaray maçı öncesinde Bağdat Caddesi'nde yemek molası verdi.

İmamoğlu ile eşi Dilek İmamoğlu, aracından iner inmez vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. İmamoğlu'na, mazbatasını alarak göreve başlayan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da eşlik etti.

Yurttaşlar, İmamoğlu ile ''selfie'' yapabilmek için birbirleriyle yarıştı. Maç nedeniyle formalarıyla gezen Fenerbahçe taraftarları da İmamoğlu'na, ''Mazbatayı ver, İmamoğlu'na mazbatayı ver'' tezahüratıyla destek verdi. Tezahürata, yurttaşların da katıldığı görüldü. Yemek yiyeceği mekana zorlukla ulaşan İmamoğlu, kapı önünde de basın mensuplarını sorularını yanıtladı.

İmamoğlu'nun sorulara verdiği yanıtlar şöyle oldu: 

Yakın mı mazbata? 

Aldığım verilere göre, 250 civarında bir sandık kaldı Maltepe'de. Tahminlere göre, gece 02.00-03.00 gibi bitecek. Artık bir şey kalmıyor. Ne söyledilerse, hangi gerekçeleri sundularsa, ilçe ve il seçim kurulları ile YSK buna yön verdi. Gerekleri yapıldı, bitti. Şu anda, yaklaşık 14 bine yakın bir oy farkı var, 13 bin 920 civarında. (Yarın olur mu?) ''Yarın olur mu'' derken, zaten olması gerekiyor. Bu, birine ait bir mazbata değil, 16 milyon kişiye ait bir mazbata. Verilmesiyle ilgili kurallar ve kurullar var. Hepsi işlendi, işletildi. Şimdi, milletin seçtiği kişiye mazbatayı vermek kalıyor. Bilmediğimiz bir şey varsa, bilemem. Kişiye ait bir mazbataysa, bunu da bilemem. Bizim bildiğimiz demokraside, Cumhuriyet'in değerlerinde, inandığımız bu yol haritasında bu mazbata, 16 milyon insana ait. Süreç sonlandı ve teslim edilmesi lazım. Sonrasında, olağanüstü itiraz hakları var. Bunu da biliyoruz. Bunun da hızlıca kesinleşmesi şart. Çünkü artık İstanbul hizmet bekliyor. Şu 12-13 günde bile, idaredeki başı boşlukta neler olduğu konusunda ciddi tereddütlerimiz var. O bakımdan, bu kente bunu yaşatmamalılar. Umarım YSK, gereğini yapar ve güvenimizi sarsmaz. 

3 büyük takımın taraftarlarının desteği büyük size. Siyasilerden maça gitmeniz konusunda eleştiriler var… 

Ben, derbiye bir futbol meraklısı olarak gitmek isterim. İstanbul'da, 3 büyük takımın birçok maçına gittim. Yurt içi ve dışında da bir çok maça gittim. Şimdi İBB Başkanıyım, daha büyük keyifle gidiyorum. Daha çok gideceğim. 3 büyük takımla da çok güzel iş birlikleri de yapacağım. Bunları, kampanya dönemimde anlatmıştım. Başkaları bu kadar alkışlansa, ben biliyorum, amigoluk bile yaparlar. Ama ben öyle biri değilim. Mahcubiyetimle gittim. Maçı izlerken insanlar, mazbatanın sahibine teslim edilmiş olsa, belki minik bir alkışlarlar bizi. Haklarını arıyorlar. Bu benimle ilgili bir konu değil. Ama ben maçlara gitmeye devam edeceğim. Umuyorum benim gittiğim maçlarda, alkış olur, kazanan kaybeden olur ama centilmenlik olur. Tek temennim o. Sahada bile barışa, huzura ihtiyaç var. Ülkede her ortamın gerginliği var. Bunu yumuşatmak lazım. Gerçek konulara odaklanmak lazım.