Basra'da yabancı petrol tesislerine saldırıArtı Gerçek

Son iki günde Irak’taki Amerikan askeri personelinin üslerine iki saldırı düzenlenmişti.


Irak'ın Basra kentinde aralarında Amerikan firması ExxonMobil'in de bulunduğu yabancı petrol şirketlerine roketle saldırı düzenlendi. İkisi Iraklı işçiler olmak üzere üç kişi yaralandı. Saldırının, ABD-İran gerilimini artırması bekleniyor.

Roketin Basra’nın batısında, yabancı petrol şirketlerinin çalışanlarının konutlarının ve merkezlerinin bulunduğu noktanın 100 metre yakınına düştüğü belirtiliyor. Saldırıda, kısa menzilli bir Katyuşa roketinin kullanıldığı da açıklandı.

Gazete Duvar'daki, habere göre, saldırıyı şu an için üstlenen olmadı. Ancak ABD ile İran arasındaki gerilimin tırmandığı ve Trump yönetiminin İran’ın olası saldırılarını gerekçe göstererek Irak’taki yüzlerce diplomatik personelini çektiği bir dönemde gelmesi, Washington’dan İran’a suçlama yöneltilmesi ihtimalini güçlendiriyor.

Bugünkü saldırı da, diplomatlarla eş zamanlı olarak Basra’dan tahliye edilen Exxon çalışanlarının geri dönmeye başlaması ile eşzamanlı düzenlendi. Exxon’dan bir güvenlik kaynağı, saldırının ardından 21 yabancı çalışanlarını Dubai’ye göndereceklerini söyledi.

Söz konusu bölgede çalışan diğer firmalar ise Hollanda merkezli Royal Dutch Shell PLC ile İtalya merkezli Eni SpA.

Son iki günde Irak’taki Amerikan askeri personelinin üslerine iki saldırı düzenlenmişti. (HABER MERKEZİ)