Bass, Hilal Kaplan'ı davetli listesinden çıkardıArtı Gerçek

Veda basın toplantısına davet edilen yedi gazeteciden biri olan Hilal Kaplan, 'Sabah'ın bugünkü manşetinden ötürüymüş' dedi.


HABER MERKEZİ- Görev süresi dolan ABD Büyükelçisi John Bass'ın bugün veda basın toplantısına davet edilen Sabah yazarı Hilal Kaplan, tam evden çıkmaya hazırlanırken Büyükelçilik sözcüsünden telefon aldığını söyledi.

Twitter hesabından "ABD Büyükelçiliği'nin Sabah'a ve bana karşı aldığı kararı kamuoyunun bilgisine sunuyorum" diyerek bir açıklama yapan Kaplan, şunları söyledi:

"Bugün John Bass'ın veda basın toplantısına davet edilen 7 gazeteciden biriydim. Biraz önce tam çıkmaya hazırlanırken ABD Büyükelçiliği sözcüsünden telefon aldım. Gazetem Sabah'ın bugünkü manşet haberinden ötürü toplantıya davetimin iptal edildiğni özür dileyerek söyledi.
Mevzu gazeteciliğimle alakalı değilmiş, Sabah'ın manşetinden ötürüymüş. Ben de 'Bunun karar alıcısınınn siz olmadığınızı biliyorum' dedim, doğruladı. Devam ettim: 'Lütfen gidin John Bass ve başka kim bu kararı aldıysa söyleyin. Bundan sonra CB Erdoğan'ı bazı gazetecileri akredite edip, diğerlerini etmemekle suçlamaya hiç hakları yok. Üstelik Bass sadece bir Büyükelçi ve haberi dahi yapmayan kişiyi dışlıyor. Erdoğan ise Cumhurbaşkanı ve her gün hakkında onlarca negatif haber yapılıyor' dedim. 

Bass ile daha önce hiç tanışmamıştım ve ona soracak sorularım olduğu için gidecektim. Özellikle MİT tırlarının durdurulmasını sağlayan FETÖ imamlarının neden defalarca Konsolosluk hatlarıyla görüştüğü ve 1982'den beri ABD Büyükelçiliği çalışanı olan irtibat görevlisi Metin Topuz'un kayıtlı görevliler listesinde görünmediğini..

Bana yapılanı şu andan itibaren bilen ve bugün o toplantıya giden muhalif gazetecilerin de CB Erdoğan'ın akreditasyon sistemi hk tek kelime etme hakları kalmamıştır. Tam John Bass'e göre bir veda oldu. Tarihimizdeki en başarısız ABD Büyükelçisine güle güle diyorum! Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sabah gazetesi dün tutuklanan ABD Büyükelçiliği çalışanı Metin Topuz ile ilgili iddiaları bugün manşetine taşıdı ve "İşte 'irtibatçı'nın FETÖ bağlantıları' başlığını attı. "İstanbul Başsavcılığı, ABD Büyükelçiliğinin 'Temelsiz iddialar' diyerek sahiplendiği Metin Topuz'un FETÖ bağlantılarını tek tek ortaya döktü" denilen haberde, Metin Topuz için, "FETÖ'cü polisler Yakup Saygılı, Yasin Topçu ve İbrahim Şener'i Washington'da Amerikalı bir savcıyla görüştürdü. 
17/25 Aralık yargı darbesi girişiminde FETÖ'nünn sahte delil ve ses kayıtlarını yurtdışına çıkardı" denildi.