Başsavcı: Soruşturmayı şaka zannettimArtı Gerçek

Reza Zarrab davasının savcısı Joon H Kim, Türkiye’nin hakkında soruşturma başlatmasıyla ilgili, “Önce şaka zannettim, bu gülünç bir durum” dedi.


HABER MERKEZİ- New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H Kim, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili ilk kez konuştu.

Kim, düzenlediği basın toplantısında soruşturmayla ilgili soruları cevapladı. Kendisi ve eski Başsavcı Preet Bharara hakkında açılan soruşturmayı önce şaka zannettiğini belirten Kim, “Gülünç bir durum” dedi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Gülencilerle işbirliği yaptığı iddiasını değerlendiren Kim, “Açıkçası bu durum Preet Bharara ve benim Rıza Sarraf hakkında yürüttüğümüz soruşturmadan kaynaklanıyor. Amerikan Adalet Bakanlığı’na, mahkemelerine ve benim ofisime Gülencilerin sızdığını iddia edilen açıklamalar yapıldı. Bunlar saçma iddialar " diye konuştu.

BURADA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ESASTIR

Bir yanlış anlaşılma olduğunu zannettiğini belirten Kim şöyle devam etti: “Buradaki sistemi bilmemekten, tanımadıklarından ve bilgi eksikliğinden kaynaklandığını zannediyorum. Buradaki sistemde hukukun üstünlüğü esastır. Biz burada görev sorumluluğunu en üst düzeyde taşıyan kişilerle birlikte çalışıyoruz. Türkiye’nin iç siyaseti için değil Amerika’daki hukuk düzeni için çalışıyoruz ” dedi.

AMBARGOYU BİLEREK DELMİŞLER

Sarraf davasıyla ilgili görüşlerini de açıklayan Kim, bu davada yargılanan sanıkların çok ciddi suçlamalarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Savcı Kim, “Önümüzdeki hafta başlayacak olan Rıza Sarraf davasında çok kariyerli savcılar görev yaptı. Görev yapmaya da devam edecek. Aynı şekilde bu soruşturmada görev yapan FBI ajanları da kariyerlerinin üst düzeyinde. Bu soruşturma ekibinde kişiler kanunlar çerçevesinde delillerin peşinde koşuyorlar. Amerikan adaletini yasaları uyguluyorlar. Bu kişiler bu soruşturmayı Türkiye’nin iç siyaseti için değil buradaki yasalara göre yapıyorlar. Sarraf davasının sanıkları hakkında çok ağır suçlamalar var. Buradaki sistemi kullanarak İran’a yüz milyonlarca dolarlık işlemler gerçekleştirilmiş. Hem de İran’a uygulanan ambargonun delindiği bilerek. Bankacılık sahtekarlığı var. Kara para aklanmış. Bunlar bu ülkenin ulusal güvenliği için çok ağır suçlamalar” diye konuştu.