Erdoğan ve AKP için 'Yılanlar da gömlek değiştirir' demiştiArtı Gerçek

Baykal için döktüğü gözyaşlarıyla hatırlanan eski CHP'li Savcı Sayan, Ağrı adayı oldu. Iğdır adayının 4 kez parti değiştirdiği görülürken, Dersim'de bir MHP'li aday gösterildi.ARTI GERÇEK- AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin 14 belediye başkan adayını daha açıkladı. Erdoğan, Ağrı’da Savcı Sayan, Erzincan’da Cemalettin Başsoy, Iğdır’da Adil Aşırım, Kars’ta Ensar Erdoğdu, Dersim'de Gökhan Arslan, Van’da Necdet Takva ve Siirt’te Ali İlbaş’ı aday gösterdiğini açıkladı. 

ESKİ CHP’Lİ SAYAN, AKP’NİN AĞRI ADAYI 

AKP’nin açıkladığı adaylar arasında tartışmalı isimler de var. Bunlardan biri Ağrı adayı Savcı Sayan. 1996-2000 yılları arasında CHP Genel Merkez Gençlik Kolları'nda MYK üyeliği yapan Sayan, CHP Ağrı İl Başkanlığı görevini de yürütmüştü. Deniz Baykal'a yakın isimlerden olan Sayan, Baykal'ın istifa ettiği basın toplantısında, 'yapma' diye bağırıp, gözyaşı dökmesiyle hatırlanıyor. 'CHP’yi Aleviler ele geçirdi' sözleriyle de tepkileri üzerine çeken Sayan, 2015 yılında AKP’den milletvekili adayı olmuştu.

Erdoğan'ın bugün adaylar arasında Sayan'ın ismini saymasının ardından CHP'li olduğu dönem AKP aleyhine yaptığı konuşmalar yeniden gündem oldu. 

Sayan, AKP'ye şu sözlerle yüklenmişti: Biz kötüyü bilmeseydik hepimiz şimdi AKP'de milletvekili olurduk. AKP ve Tayyip Erdoğan 'gömlek değiştirdik' dedi, aldanmayın. Yılanlar da gömlek değiştirir ama zehirleri bitmez.

Sayan, 2015 yılında seçimlerinde AKP'den milletvekili adaylığını, "Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti'den aday adayı oldum" sözleriyle duyurmuştu.

IĞDIR ADAYI: DSP, ANAP, MHP’DEN AKP’YE

Bir diğer dikkat çekici aday ise Adil Aşırım. Aşırım da Sayan gibi başka partilerde boy gösteren bir isim. Aşırım, 1995 yılında DSP ile siyasete girdi. Partisi Iğdır’da %14 oyla 4’üncü sırada yer alsa da HADEP ve MHP'nin seçim barajının altında kalmasından ötürü küçük bir farkla milletvekili seçildi. 1996 yılında "Ben sağın da sağında yetiştim. Aday olmak için DYP'ye gittim ama yer yoktu. Bu yüzden DSP'ye gittim” sözlerini sarf ederek, ANAP’a geçmeyi düşündüğünü ifade etmişti. Bunun ardından kesin ihraç talebiyle DSP Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilen Aşırım, 11 Ocak 1996'da DSP'den istifa ederek ANAP'a katıldı. 2002 yılına kadar ANAP MKYK üyeliği, 2001-2003 yılları arasında da ANAP Dış İlişkiler Sekreterliği yapan Aşırım, ANAP'ın güç kaybetmesinin ardından MHP’ye geçmişti.

DERSİM'E MHP’Lİ ADAY

Erdoğan’ın açıkladığı bir diğer ilginç isim ise Dersim adayı Gökhan Aslan. Alevi kenti olan Dersim sol kimlikli. Belediyesinin kayyım tarafından yönetildiği, seçilmiş belediye eş başkanlarının tutuklu olduğu Dersim'de AKP’nin adayı Erzurum’dan MHP’li Gökhan Aslan. Aslan, 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’den Erzurum Milletvekili adayıydı.