Belediye Başkanı itiraz eden kaymakamı sürdürdüArtı Gerçek

CHP Milletvekili Çakırözer, Alpu Belediyesi Başkanı 4 bin TL'lik elektrik faturasını Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan ödemek istemeyen Alpu Kaymakamı'nı sürgün ettirdiğini söyledi.


CHP Milletvekili Utku Çakırözer, AKP'li Alpu Belediyesi Başkanı Rafet Demirtaş'ın 4 bin TL’lik bir elektrik faturasının Alpu Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kasasından ödenmesini istediğini ve Alpu Kaymakamı Ömer Özbay'ın talebi reddetmesi üzerine Belediye Başkanı Demirtaş'ın sürgün edildiğini söyledi.

İddiaya göre, Demirtaş, Özbay’a “seni sürdüreceğim” dedi ve Kaymakam Özbay Niğde’nin Altunhisar ilçesine tenzili rütbe ile sürüldü. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Rafet Demirtaş’ın daha önce de 11 aydır maaşını alamayan işçileri “Seçimi kazanırsak, maaşlarını vereceğiz” sözleri ile tehdit etiğini, itiraz eden işçilerin de görevine son verdiğini anımsatan Çakırözer, “Devletin parasını siyasi partilerin hizmetine sunmayan kaymakam nasıl olur da bir gecede sürgün edilir? Ülkemizde namuslu, dürüst bürokratlığın bedeli bu mudur?” dedi.

Çakırözer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş ile Alpu Kaymakamı Ömer Özbay arasında 4 bin TL'lik bir elektrik faturasının Sosyal Yardımlaşma Vakfı bütçesinden karşılanması için tartışma yaşandığı doğru mudur?

Yaşanan tartışma sırasında Demirtaş’ın Özbay’a “seni sürdüreceğim” tehdidinde bulunduğu doğru mudur?

Kaymakam Özbay’ın Alpu Kaymakamlığı görevinden alınıp, Altunhisar Kaymakamlığı’nda görevlendirilmesinin gerekçesi Belediye Başkanı Demirtaş ile arasında yaşanan tartışma mıdır?

Belediye Başkanı Demirtaş, tartışmanın ardından İçişleri Bakanlığı merkezini bilgilendirmiş midir?

Demirtaş’ın Alpu Kaymakamı Özbay’ın görevinden alınması ile ilgili bir talebi veya bu sonucu doğuracak bir şikâyeti olmuş mudur?

11 ay boyunca belediye işçilerine aylık ödemesi yapmayan, işçilere seçimi kazanması durumunda ödeme yapacağını söyleyen, itiraz eden işçilerin görevine son veren, ilçe kaymakamı ile bu şekilde bir tartışan Alpu Belediye Başkanı hakkında herhangi bir idari inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır?” (Kaynak: Cumhuriyet)