Berberoğlu'na 5 yıl 10 ay ceza verildiArtı Gerçek

MİT TIR’ları Davası sonuçlandı. Berberoğlu hakkındaki casusluk ve terör örgütüne yardım suçlaması düşerken, devletin gizli kalması gereken bilgilerini paylaşmaktan hüküm giydi.


Fatma YÖRÜR


ARTI GERÇEK - MİT TIR’ları Davası’nda tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, bugün kapalı olarak görülen duruşmaya kelepçeyle götürülmeyi protesto ederek salona gelmedi. Enis Berberoğlu esas hakkındaki savunmasını SEGBİS’le yaptı. 

8 aydır tutuklu olarak yargılanan Berberoğlu'nun avukatları bir önceki duruşmada, eksik savcılık yazışması ve iddia olunan suç tarihi 27 Mayıs'ta Berberoğlu’nun Can Dündar’la bir araya gelmediğine ilişkin HTS kayıtlarını içeren ve teknik uzman bilirkişiden aldırılacak raporun avukatlar tarafından mahkemeye sunulması için süre istemişti.

Enis Berberoğlu'nun savunmasıyla başlayan duruşmada Berberoğlu: "33 yıllık gazeteci 3 yıllık siyasetçiyim. Bu ülkeye hizmet ettim. Dosyama tek bir suç eklerseniz ömür boyu yatmaya hazırım. Ancak ekleyemezsiniz." dedi.
Mahkemeye sunulan HTS kayıtları 27 Mayıs tarihinde buluştuğu iddia edilen Berberoğlu ve Dündar'ın arasındaki en yakın mesafenin 320 metre olduğunu ortaya koydu.

Avukat Yiğit Acar savunmasında "En yakın mesafe 320 metre iken iki kişinin buluştuğunu iddia etmek anlamsız. Beraat talep ediyoruz." dedi. 

Mahkeme karar için verdiği bir saatlik aradan sonra kararını açıkladı.

Mahkeme Enis Berberoğlu davasını sonuçlandırdı. Berberoğlu'na 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Temyiz yolu açık olarak tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Berberoğlu hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" ve casusluk suçlaması düşerken Berberoğlu "Devletin güvenliği için gizli kalması gereken bilgileri paylaşmaktan" 7 yıl hapse mahkum oldu. Bu ceza iyi hal ve tutukluluk dönemi göz önünde bulundurularak 5 yıl 10 aya indirirldi. Kararın temyiz yolu açık.

Berberoğlu karar sonrası SEGBİS'le bağlandığı mahkeme salonuna seslendi: "Moralinizi bozmayın... bakın müebbetle başladı beş yıla düştü. Bu da geçer" dedi.

'UMARIM GENÇ KUŞAK MEDYA ÇALIŞYANLARI DERS ÇIKARIR'

Berberoğlu duruşma öncesi meslektaşlarına gönderiği mektupta şöyle seslendi: “Hep adalet ve özgürlüklerden söz ederiz. Ama yokluğunu en fazla cezaevinde hissederiz ya… İşte o misal, medyada örgütlenme özdenetim çabaları da buradan bakılınca çok farklı gözüküyor, daha iyi anlaşılıyor. Ne yazık ki, tıpkı Gazeteciler Cemiyeti ve sendika gibi Konsey de gerekli ve yeterli desteği bulamadı. Ve bu ağır ihmalin sonuçlarını, emekli bir gazeteci, manşet kurbanı mahkûm siyasetçi sıfatıyla fazlasıyla ağır şekilde yaşıyorum. Umarım genç kuşak medya çalışanları geçmiş hatalardan ders çıkarır.”

[Haber görseli]

CHP MİLLETVEKİLLERİ DURUŞMA ÖNCESİ ADALET İSTEDİ

CHP'nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nun Kartal İstinaf Mahkemesi'nde süren davası öncesi açıklama yapan CHP'liler adalet çağrısı yaptı.

Kartal İstinaf Mahkemesi önünde duruşma öncesi yapılan açıklamaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Onursal Adıgüzel, Kdir Gökmen Öğüt, Gamze İlgezdi ve Barış Yarkadaş katıldı.

Kaftancıoğlu ve Erkek, Enis Berberoğlu'nun dokuz aydan bu yana haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu söyledi. CHP heyeti "Adalet istiyoruz" dedi.

DAVANIN SEYRİ

MİT TIR’larındaki mühimmata ilişkin haberler nedeniyle “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama” suçlamasıyla Mayıs 2016’da Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 5 yıl, eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Kararla birlikte örgüte yardım suçlamasına ilişkin davanın ayrı esas numarası üzerinden yürütülmesine karar verildi. Örgüte yardım suçlamasına ilişkin yargılamanın ilk celsesinde de Berberoğlu hakkında “örgüte yardım” ve “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” iddiasıyla açılan davanın birleştirilmesine hükmedildi.

Haziran ayında sonuçlanan bu yargılamada Berberoğlu, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan 25 yıl hapis cezasına mahkum edilerek tutuklandı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını esastan bozdu ve dava dosyasını İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Söz konusu bozma kararının görüldüsünü yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı ise bozma kararına şerh düştü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak, dosyayı iade etti.

İstinaf mahkemesi dosyanın duruşmalı görülmesine karar verdi.