Beşiktaş: Maça çıkmayacağız, masada kaybeden olmayacağızArtı Gerçek

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan olaylı derbi için TFF'nin aldığı 'kaldığı yerden seyircisiz devam' kararı uygulanmayacak. Maça çıkmama kararı alan Beşiktaş, hükmen mağlub sayılacak.


SPOR - Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan futbol maçında, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin TFF'nin aldığı maça “Kaldığı yerden seyircisiz devam” kararı uygulanmayacak. Zira Beşiktaş maça çıkmama kararı aldı. 

Kulübün bu kararından sonra Beşiktaş maça çıkmadığı için hükmen mağlub sayılacak. Ancak bunun Avrupa kupalarına etkisi henüz belli değil. 

Beşiktaş TFF'nin kararının hukuka uygun olmadığını belirttiyor. Kulüp Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "115 yıldır hep sahada olduk. Sahada kazandık, berabere kaldık ya da kaybettik. Masada kaybeden olmayı kabul etmemek için 3 Mayıs 2018 günü sahada olmayacağız" denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Futbol ailesinin aklı selim davranması adına büyük fedakarlıklar yapan, her zaman iyiyi ve güzeli öne çıkarmaya çalışan, futbolun evrensel ilkesi ‘Fair Play’ (Adil Oyun) ile hareket eden, her zaman futbolun pozitif yanlarını öne çıkarmaya çalışan, bu konuda tüm dünyadan alkış alan, takdir toplayan ve en önemlisi her şeyin hukuk çerçevesi içinde yönetildiği inancına sahip olan Kulübümüz, dün Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından verilen kararı büyük şaşkınlık, üzüntü ve esefle öğrenmiş bulunmaktadır.”

115 YILDIR HEP SAHARA OLDUK

Kararın hukuka aykırı olarak nitelendirildiği açıklamada, “Her zaman emeği, saygıyı ve alın terini ifade eden 115 yıllık tarihimiz ile Beşiktaşlılık duruşu sergileyerek camiamızın ileri gelenleriyle Divan Kurulu İstişare Toplantısıyla görüş alışverişi yaptıktan sonra gerçekleştirdiğimiz Yönetim Kurulu Toplantısı ile, hukuka aykırı alınan bu karara tepkimizi göstermek adına sahip olduğumuz tek çözümü ortaya koyarak, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü oynanması kararlaştırılan maça çıkmama kararı aldığımızı bildirmek isteriz. Bu kararımızın Büyük Beşiktaş taraftarının da sesini duyurması adına en vakur duruş olacağına inancımız sonsuzdur. 115 yıldır hep sahada olduk, hep sahada kazandık, berabere kaldık ya da kaybettik. Masada kaybeden olmayı kabul etmemek için 3 Mayıs 2018 Perşembe günü sahada olmayacağız. Beşiktaş Ailesi olarak futbolun güzelliklerini yaşamaya ve yaşatmaya devam ederken taraftarımızdan beklentimiz her zamanki gibi sağduyulu ve duyarlı davranarak Beşiktaşımıza hiçbir faydası olmayan bu gerilimin devam etmesine izin vermemesi, takımımızın arka arkaya üçüncü şampiyonluğuna inanması ve takımımızı destekleyip, kenetlenmesidir."

DİVAN KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANMIŞTI

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu bugün maça çıkıp çılmasını kararını vermek üzere Başkan Fikret Orman’ın çağrısıyla olağanüstü toplanmıştı.

57’nci dakikada tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi ile ilgili dün TFF tarafından verilen kararını tartışmak ve ortak bir karara varmak için toplanan Divan Kurulu’na 800 civarında üye katıldı. Saat 15.00’te başlayan toplantı, saat 18.00’de sona erdi.

3 saat süren toplantıda ilk olarak Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk söz aldı ve “Biz 41 milyon Euro’luk Galatasaray maçını konuşmayı bıraktık, Kadıköy’ün çamurlu sokaklarında dolaşıyoruz” diye konuştu.

Yamantürk’ün ardından tüm kurullar adına söz alan Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel “Tüm kurullar olarak ortak kararımız maça çıkmama yönündedir” dedi.

ORMAN: TFF'NİN KARARININ HUKUKİ TEMELİ YOK

Genel konuşmalara geçilmeden kürsüye gelerek kısa bir açıklama yapan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “Verilen karar Fikret Orman’ın yönetim kurulunun kararı değil Beşiktaş camiasının kararı olmalıdır. Verilecek tüm kararların arkasındayım. Tolga’nın anasına küfür ediliyor. Birisine mi vurdu? Niye seyircisiz verildi? Neden 3 maç ceza verildi? Doğal afet mi oldu da maç tatil edildi. TFF’nin derbiye dair aldığı karar hiçbir hukuk temeline dayanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

SADECE BİRKAÇ ÜYE ‘MAÇA ÇIKALIM’ DEDİ

Orman’ın konuşmasının ardından TFF’nin aldığı karar üyeler tarafından tartışıldı. Söz alan üyelerin tamamına yakını maça çıkmama yönünde görüş belirtirken, karşılaşmayı oynama yönünde konuşan birkaç üye protesto edildi.

Beşiktaş Yönetimi, Divan Kurulu toplantısının ardından kesin kararı almak için kendi toplantısına geçti. Yönetim Kurulu, Fenerbahçe maçına çıkmamama kararı aldı. Siyah beyazlı yönetimin TFF kararlarını Tahkim Kurulu’na taşıyıp taşımama konusunu da tartıştığı öğrenildi. (DHA)