YSK'den 'hayali seçmen' iddialarıyla ilgili açıklamaArtı Gerçek

Çeşitli kentlerde taşıma seçmen iddiaları gündeme gelmişti.


YSK, 17 Ocak'a kadar gerçek yerleşim yerlerine kaydını aldırmayanların oy kullanamayacağını duyurdu.

Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur.

NE OLMUŞTU?

YSK tarafından Mahalli İdareler Seçimi için askıya çıkarılan seçmen listelerinde yapılan incelemelerde İstanbul’un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayali seçmen tespit edilmişti. Konuyu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Adalar’da yüksek oranda seçmen artışı var. Metruk binalarda hatta tamamen yıkılmış evlerde seçmen gözüküyor” sözleriyle gündeme taşımıştı.

HDP Siirt İl Örgütü 6 bin 488 seçmenin kaydının silindiğini ortaya çıkarmıştı.

23 KENTTEN SEÇMEN KAYDIRILDI

Seçmen listelerinin askıya çıkarılmasıyla birlikte HDP'liler tarafından Urfa'nın Halfeti ilçesine kolluk kuvveti olduğu belirtilen 3 bin 187 seçmenin kaydırıldığı gündeme getirilmişti.

3 bin 187 artış ile askıya çıkarılan seçmen listeleri üzerine yapılan incelemede ilçe merkezi ve kırsal mahallerine İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Antep, Kilis'in aralarında olduğu 23 ilden 3 bin 187 kişinin kaydırıldığı anlaşılmıştı. Bu seçmenlerin çok büyük bir bölümün polis ve diğer devlet memurları olduğu belirlenmişti. Yapılan incelemelerde Urfa'nın Akçakale ve Harran ilçelerinden bin, diğer kentlerden ise 2 bin 187 seçmenin Halfeti'ye kaydırıldığı tespit edilmişti. (HABER MERKEZİ)