Beyaz Saray: Suriye toplantısından karar çıkmadıArtı Gerçek

Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir araya geldiği ancak bu toplantıdan Suriye konusunda nihai bir kararın çıkmadığı belirtildi.HABER MERKEZİ- ABD Başkanı Donald Trump, kimyasal saldığı gerekçesiyle Suriye'yi vurup vurmayacakları kararını vermek üzere bugün toplanacaklarını duyursa da Beyaz Saray'dan toplantıdan nihai bir karar çıkmadığı haberi geldi. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir araya geldiği ancak bu toplantıdan Suriye konusunda nihai bir kararın çıkmadığı belirtildi.

Açıklamada, Trump yönetiminin gelen istihbarat bilgilerini değerlendirmeyi sürdürdüğü ve Trump'in bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşeceği açıklandı.

Trump gün içerisinde yaptığı açıklamalarda, Suriye konusunda bir dizi toplantı yapılacağını ve "yakında karar verileceğini" söylemişti.

KİMYASAL SİLAH İDDİASINI İNCELEYECEK OLAN HEYET YOLA ÇIKTI

Bu arada 1997'de kimyasal silahları tespit etme ve yok etme amacıyla kurulan hükümetler arası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne bağlı uzmanların kimyasal saldırı düzenlendiği iddia edilen Duma bölgesinde Cumartesi günü çalışmalara başlamaları bekleniyor.

Örgüt sözcüsü yaptığı kısa açıklamada heyetin yola çıktığını duyurdu. Böylece, OPCW, 2014 yılından bu yana ilk kez başkent Şam'ın dışındaki bir noktada çalışmalar yapmış olacak. 2014 yılında da ortaya atılan kimyasal saldırı iddialarının ardından inceleme yapmak üzere harekete geçen OPCW heyetine saldırı düzenlenmişti.

SURİYE: GECİKMEDEN BATILI ÜLKELER SORUMLU OLACAK

Suriye devlet televizyonu ise hükümetin OPCW heyetinin bölgeye intikalinde meydana gelebilecek gecikmelerden Batı'yı sorumlu tutacağını duyurdu. (BBC)