Bilecik Belediye'sinde Osmanlı Padişahları için asılan tabelalar indirildiArtı Gerçek

Bilecik Belediyesi'ni AKP'den devralan CHP'li başkan Semih Şahin, 'intihal ve yanlış bilgi nedeniyle kaldırıldı' yanıtı verdi.


Bilecik’te belediyenin AKP’den CHP’ye geçmesinin ardından hizmet binasındaki Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi'nde yer alan bazı panoları kaldırdı. Belediye gerekçenin tabelalarda yanlış bilgi olması ve yazarının intihal ile suçlanması olduğunu açıkladı.

AKP döneminde tabelaları hazırlayan Ahmet Şimşirgil’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma Bilecik Beledisi’de Twitter'dan yanıt verdi. Belediye, Şimşirgil’e “Osmanlı Padişahları Tarih şeridinde yer alan ve tarafınızın yazdığı panolar, hakkınızda uluslararası, hakemli bir dergide yayımlanmış intihal tespitleri olduğu için, içeriğinde yanlış ve eksik bilgi barındırma olasılığı nedeniyle kaldırılmış” yanıtını verdi.

 

 

Belediyenin sosyal medya hesabından ayrıca “Önceki yönetim bilerek ya da bilmeyerek bu kararı almış olabilir. Ama Semih Başkanımız bu konularda, Osmanlı’nın izinde olanlardan daha hassas olduğu için, panoları şehrimizdeki ŞEÜ, Fen Edebiyat F. Tarih Bölümü akademisyenlerinin uzmanlığına emanet etti. Osmanlı padişahlarının kısa biyografileri, tarih camiasında saygınlığı ulusal ve uluslararası kabul görmüş Prof. Halil İnalcik, Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı ve Prof. Cevdet Küçük gibi tarihçilerimizin eserleri temel alınarak, yeniden düzenlenecek.” mesajları paylaşıldı. (HABER MERKEZİ)