Bilgi Üniversitesi'nden öğrencilere 10 Ekim soruşturmasıArtı Gerçek

Gar Katliamı'nı anmak için afiş asan ve astıkları afişin altına karanfil bırakan öğrencilere soruşturma açıldı.

ANKARA - 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı'ndaki IŞİD saldırısında yaşamını yitirenleri anmak için afiş asıp karanfil bırakan Bilgi Üniversitesi öğrencilerine, üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

Bilgi Üniversitesi'nde 10 Ekim 2017'de, Ankara Gar Katliamı'nı anmak için toplanan öğrenciler, üniversite duvarına "KATİLİ TANIYORUZ, UNUTMA UNUTTURMA 10 EKİM ANKARA" yazılı afiş astı. Öğrenciler, astıkları afişin altına da karanfil bıraktı. Üniversite yönetimi afişleri kaldırmasını talebini yerine getirmeyen öğrenciler hakkında "Yükseköğretim kurumu görevlilerine karşı cebir ve şiddetle görevin yapılmasına engel olmak" gerekçesiyle soruşturma açtı.

"ANMA RUHUNA YAKIŞMAYACAK KADAR ÇİRKİN VE KABA"

Soruşturma açılan öğrencilerden Emre Küçük sosyal medya hesabından soruşturmaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Bugün bu fotoğrafa dair okul yönetiminin tarzını,tavrını teşhir etmenin elzem olduğunu düşünüyorum.

Çok üzücü ki bu patlamada öğrencisi yaralanmış, bir çok öğrencisi de ölümle burun buruna gelmiş bir okulun yönetiminin yapmak istediği, yaptıkları ve söyledikleri bir anma ruhuna yakışmayacak kadar çirkin ve kabaydı.

Yitirilen yüzlerce insanı anmak için sessiz sedasız bir araya gelmemiz ve anma köşemizde "suçüstü" yakalanan yaklaşık 10 tane karanfil yönetimi öyle rahatsız etmiş olacak ki, bu anma köşesiyle ilgili diyalog için giden 6 arkadaşımıza ve 10 tane "suçüstü" yakalanan karanfile verilen cevap "ya pankartı indirirsiniz, ya da soruşturma açılır" olmuş. Oysaki anma köşesini 17.00' da kaldıracağımızı defaetle söylemememize rağmen yaklaşık 40 dakikalık bir süre için anma köşesi provoke edilmeye müsait hale getirilmeye çalışılmış ve bizzat öğrenci destek merkezi çalışanı K. Y. tarafından da şahsım ve birkaç arkadaşım fişlenip, hedef gösterilmiştir.

Oysaki anma köşesine gelen yer yer taciz eden karşıt görüşten bir öğrenciye niçin burda bulunduğumuz üslübunca anlatılıp okulun her etkinlikteki OHAL'i bahane eden tavrının buradaki habitatı ne derecede kısırlaştırdığı konuşulup bir gerginlik olmadan çok zor da olsa fikir alışverişinde bulunulabilmiştir.