Bir mahalle yerle bir edildi: AKP’li Belediye yıktığı evleri yapmaya gücümüz yok dediArtı Gerçek

Bingöl Belediyesi, kentsel dönüşüm adı altında yıktığı evleri yapamıyor. Binlerce mağdur yıkılan evlerini geri istiyor.


Remzi BUDANCİR 

ARTI GERÇEK- Bingöl Belediyesi'nin Merkez Kültür Mahallesi'nde yürüttüğü Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili yaşanan sorunlar bitmiyor. Proje kapsamında hak sahipleri 3 yıl önce evlerini boşalttı. 2016 yılında projeye ilişkin hak sahipleri ile toplantı yapan önceki dönem AKP’li Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, projenin 157 dönümde uygulanacağını, alanın altyapı ve üstyapısının komple yenileneceğini söylemişti. Barakazi’nin anlattığına göre, bölgede yeni bir kent inşa edilecekti.

SEÇİMDEN ÖNCE TEMEL ATMA TÖRENİ

Bu görüşmenin ardından hak sahipleri ile anlaşma yapıldı. Hak sahiplerinin beklentisi evlerin bir an önce tamamlanmasıydı. Aradan yıllar geçti, belediye başkanının projeye ilişkin anlattıkları söylemden öteye geçmedi. Tüm evlerin yıkıldığı mahallede hiçbir çalışma yapılmadı. Hak sahiplerinin evlerinin yapılmasına ilişkin talepleri ise hep ertelendi. 31 Mart yerel seçimlerine aylar kala projeye ilişkin hareketlenme başladı. 2016 yılında başlanan projenin temel atma töreni 15 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, önceki dönem Belediye Başkanı olan Yücel Barakazi ve İl Valisinin katıldığı temel atma töreninde çalışmalara başlanacağı sözü verildi. Seçimler oldu, AKP Bingöl’de belediyeyi kazandı. Ancak proje ile ilgili beklenen çalışma yapılmadı.

BELEDİYE: BU İŞİN ALTINDAN KALKAMAYIZ

31 Martta AKP’den Belediye Başkanı seçilen Erdal Arıkan, bu konu ile ilgili Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştü. Görüşmenin ardından AKP Bingöl Milletvekilli ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AKP Bingöl Milletvekilli Feyzi Berdibek ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan önceki gün hak sahipleriyle toplantı yaptı. Hak sahiplerinin beklentisi evlerin ne zaman tamamlanacağına yönelik bilgi verilmesiydi. Ancak bu olmadı.  

HAK SAHİPLERİ TEPKİLİ

Seçimden önce yapılacağı söylenen evler için “Belediye tek başına bu işin altından kalkamaz” denildi. Evleri yıkılıp yapılmayan hak sahiplerine bir bedel ödenmesi önerisi yapıldı. Bu bedelde 150 bin TL’yi geçmiyordu. Bu yeni teklife tepki gösteren hak sahipleri AKP'li milletvekillerine “Seçimlerde bizi kandırdınız. Seçim geldi temel attınız, seçim bitti yapamayız diyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Tepkiler üzerine eski Bakan Yılmaz ve AKP’li vekil toplantıdan ayrıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA EVLERİMİZİ YIKTILAR

Hak sahipleri, evlerin yapılmamasına tepkili… Artı Gerçek’e konuşan hak sahiplerinden Ali Kaya, tüm herkesi mağdurların yanında yer almaya çağırdı. Özellikle siyasilerin kentsel dönüşümü her seçim döneminde kullandığını ifade eden Kaya, “Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm adı altında evlerimizi başımıza yıktılar. Evlerimizin yapılmasını istiyoruz adım atmıyorlar. Toplantıda da sonuç çıkmadı. Yıkılan evleri yapacak güçte olmadıklarını söylüyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

BİNLERCE İNSAN MAĞDUR

Hak sahibi Yunus Budak, 17 yıldır iktidarda olan AKP’nin Bingöl gibi küçücük bir şehirde hala bir projeyi hayata geçirmemesine tepki gösterdi. Kültür Mahallesi'ndeki Kentsel Dönüşüm Projesinin uygulanamamasının baş sorumlularının siyasiler olduğunu ifade eden Budak, “Binlerce insanın evini yıkarak mağdur edenler, kendi seçtikleri belediye başkanları ve bir önceki yönetimleri suçlayarak işin içinden sıyrılacağını düşünüyor. Madem yapamayacaktınız, insanları neden evlerinden çıkardınız? Seçimden hemen önce alelacele temel atma şovuna neden gereksinim duydunuz” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

HAK SAHİPLERİ EVLERİNİ YAPAMIYOR

Kültür Mahallesi'ndeki evler yaklaşık 3 yıl önce yıkıldı. Yıkımın yapıldığı alan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında olduğu için hak sahipleri yıkılan evlerini yapamıyor. Yasal düzenleme yapıldığı için kimsenin evini yapamadığını ifade eden Budak, “Bu alana ilişkin yasal düzenleme yapıldı. Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen bu bölgede belediye 'burayı sadece biz yaparız' demiş oldu. Hak sahipleri yasal düzenleme ile konulan engeller yüzünden ne evlerini yıkıp yapabildi, ne de kat karşılığında müteahhitlere verebildi. Yarattıkları bu mağduriyetin hesabını nasıl verecekler” dedi.

“MAHALLE TOKİ’YE KURBAN EDİLMEMELİ”

Kentte gazetecilik yapan Ömer Şanlı, aynı zamanda hak sahibi. Yaşanan sorunu “Kentsel Mağduriyet!” olarak tanımlayan Şanlı, projeyi gerçekleştiremeyen belediyenin projeyi TOKİ’ye devretmek istediğini aktardı. TOKİ’nin daha önce kentte yaptığı konutlarda başarısız olduğunu hatırlatan Şanlı, “İnönü Mahallesi'nde TOKİ eliyle uygulanmış başarısız, şehrin önünü tıkayan kentsel dönüşüm örneği varken, Kültür Mahallesi'nde bir türlü hayata geçirilemeyen kentsel dönüşüm projesinin de TOKİ’ye verilmeye çalışılması, Bingöl’e yapılacak en büyük kötülük olacaktır. Vatandaşlar daha fazla mağdur edilmeden konutlar yapılmalı” diyerek Kültür Mahallesi’nin TOKİ’ye kurban edilmemesini istedi.

BELEDİYE BAŞKANI: BELEDİYE TEK BAŞINA BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAZ

Yaşanan tartışmalar üzerine yazılı açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüştüklerini, farklı alternatiflerden oluşan bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kültür Mahallesi’nde uygulanan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin ağır bir yük olduğunu ifade eden Arıkan, “Göreve başlar başlamaz çok vahim bir tabloyla karşılaştık. Bütçe planlaması yapılmamış, yüzde 10’luk kaynak bile ayrılmadan ihale süreçleri tamamlanmış ve temel atılmış. Şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum, Bingöl Belediyesi tek başına bu yükün altından kalkacak güce sahip değildir. Bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan gerekli desteği almak için yoğun çaba harcıyoruz” dedi.

TOPU ÖNCEKİ YÖNETİME ATTI

Arıkan, projenin hayata geçirilmesinde hiçbir mazeretlerinin olmadığını söyledi ancak yaşanan sorun konusunda topu önceki yönetime attı. Geçmiş dönemde yapılan yanlışların göz ardı edilmemesi gerektiğini savunan Arıkan,  şunları söyledi: “Maalesef belediye büyük bir yük altında bırakılmıştır. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için çalışma yapacağız. Hak sahipleri kendi içerisinde bir heyet oluşturacak bu heyet bizimle ortak çalışarak, kentsel dönüşüme ilişkin tüm detaylardan haberdar olacak. Tüm bu çabalarımızı gölgelemeye çalışan hak sahibi olmadığı halde hak sahibi gibi davranarak halkı provoke etmeye çalışanların da olduğunu görüyoruz. Ancak biz hiçbir provokasyona aldırmadan hak sahiplerinin menfaati doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.”