Bloomberg: Yabancı fonlar TL’den kaçmaya başladıArtı Gerçek

Bloomberg, YSK kararı sonrası fon yöneticilerinin görüşlerine yer verdiği haberini, 'yatırımcıların TL'den tüymeye başladığı' başlığıyla yayınladı.


ARTI GERÇEK - Financial Times, gazetesi Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'daki belediye başkanlığı seçimi sonuçlarını iptal etmesi ve seçimlerin tekrarlanması kararının ülkede "siyasi kargaşa olasılığını" artırdığını yazdı. Haberde, kararın Türkiye demokrasisinin durumu konusunda Erdoğan'a yönelik eleştirileri artıracağı yorumu yapıldı.

New York Times ise Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararına ilişkin haberinde, kararın "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ezici bir mağlubiyeti sildiği, ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalini artırdığı" yorumunu yaptı.

 

Uluslararası haber ajansı Bloomberg'in sitesinde bu sabah yayınlanan haberin başlığı “İstanbul Seçim Kararı Görünümü Bozdu, Yatırımcılar TL’den Kaçıyor” şeklinde verildi. Haber özellikle yabancı yatırımcının Türkiye'ye yönelik bakışını yansıtırken, "Investors Flee Turkish Lira as Istanbul Election Rocks Outlook" başlığında yer verilen flee kelimesi, "tüymek", "sıvışmak", "arkasına bakmadan hızla çekip gitmek" gibi anlamlar taşıyor.

paraanaliz.com sitesinde yer alan haberde Bloomberg'in haberiyle ilgili şu değerlendirme yer aldı:

"Haberde belli başlı yatırım şirketlerinin stratejistlerinden veya trader’larından görüş alınmış. En azından bu haberde bir tek olumlu görüş bildireni yok. Genel olarak üç kaygı öne sürülmüş: 1) YSK’nın seçim kararı Türkiye’nin demokratik işleyişi ve kurumsal güvenirliği açısından güven telkin etmedi. 2) Piyasa uzun bir seçimsiz dönem için umutlanmıştı. Hükümetin artık ekonomik tedbirlere yöneleceğini düşünüyordu. Şimdi ise temmuza kadar yine seçim ortamı var. 3) Politik belirsizlik Türk ekonomisi ve politikasının zaten mevcut risklerine yeni belirsizlikler ekliyor.

Bu yorumlar hemen bütün piyasa analistlerinin görüşlerinde ortak. Buradan kalkarak hepsi de TL varlıklarını azaltmaktan bahsediyor. TL satmaya devam ediyor."

YABANCILAR POZİSYON AZALTIYOR

New York’taki Emso Asset Management’te Baş Portföy Yöneticisi Jens Nystedt, “Benim algım şu ki, yabancılar, buna kısa vadeli para fonları dahil, politik belirsizlik riskinin geri dönmesi sonucu pozisyonlarını azaltıyor” dedi.

Yine New York’taki Seaport Global Holdings’te Stratejist Michael Roche, “Erdoğan’ın İstanbul dahil büyük şehirleri kaybetmesi, halkın onun ekonomik politikalarından hoşnutsuz olduğunu göstermişti. Şimdi Erdoğan’ın seçimin yeniden yapılmasını zorlaması ise onun yönetim biçimi hakkında endişeleri daha da arttırdı. Piyasa Türkiye’de iç ve dış politik istikrarsızlığın artmasını bekliyor ve bu da sermaye çıkışını getiriyor” dedi.

Standard Chartered’den Gofshteyn, “Biz tam da böyle bir durumdan dolayı TL’de “şhort” pozisyon (açığa satma) fikrindeydik. Bu konumumuzu sürdürüyor ve TL’nin diğer gelişen ülke paralarına göre kötü performans göstereceğini düşünüyoruz" açıklaması yaptı.

New York’taki AllianceBernstein’dan Fon Yöneticisi Shamaila Khan da umutsuz konuşarak, "YSK kararı zaten mevcut (ekonomiye yoğunlaşmayı engellleyen) politik sorunlara fazladan yenilerini ekledi" yorumu yaptı.

TÜRKİYE'DEN FON YÖNETİCİLERİ DE ENDİŞELİ

Bloomberght’nin haberinde yer alan görüşler, Türkiye'deki fon yöneticilerinin de endişeli olduğunu gözler önüne serdi.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, TL’deki değer kaybının devam edebileceğini ifade ederek, “Seçim belirsizliğinin nasıl sonuçlanacağı yabancı yatırımcının da uzun zamandır gündemindeydi. Kur karara ilk tepki olarak 6,15’e kadar yükseldi. 26 Nisan’la biten son 8 haftada 10 milyar dolar carry trade’den çıkış olduğunu hesaplıyoruz. Yani yabancı yatırımcı son gelişmelerle 10 milyar dolar dövize dönüp Türkiye dışına çıkmış. Seçim sonuçları TL açısından negatif algılanacak gibi görünüyor, zaten ilk hareket de onu gösteriyor” değerlendirmesini yaptı. 

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, piyasada uzun zamandır zaten böyle bir sonucun çıkabileceği fiyatlamasının yapıldığını, önemli boyutta fiyatlamanın yapıldığını söyledi. Tözge, "Endekste büyük ihtimalle 90 bin 500 seviyesine doğru çekilme olabilir. Kurda psikolojik 6 seviyesinin geçilmesiyle kırılganlık arttı, 6,25 seviyesinin üzerine hareket olursa borsada bir miktar daha negatifliğe neden olabilir” diye konuştu. Tözge, kurda yüksek volatiliteli bir döneme hazırlıklı olmak gerektiğini dile getirdi.