BM'den 'topyekün savaş' uyarısıArtı Gerçek

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye krizi ile ilgili olarak 'BM’deki çıkmaz topyekün askeri çatışmaya neden olabilir' uyarısında bulundu.HABER MERKEZİ - Rusya ve ABD’nin karşılıklı vetolarıyla Suriye krizinde diplomatik çözüm olasılıkları azalırken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel sekreteri Antonio Guterres’ten ‘büyük savaş’ uyarısı geldi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Konuşan Guterres "tüm ülkeleri sorumlu hareket etmeye çağırıyorum" dedi ve “BM’deki çıkmaz topyekün askeri çatışmaya neden olabilir” uyarısında bulundu.

RUSYA VE ABD'DEN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR 
Guterres'den sonra söz alan Rusya ve ABD'nin BM temsilcilerinden karşılıklı suçlamalar geldi.

Rus büyükelçi ABD, İngiltere ve Fransa'yı Suriye hükümetini devirmeye çalışmakla suçladı. 

ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley ise yaptığı konuşmada Esad rejimine yüklendi. Haley, "Esad'ın Suriye savaşı boyunca en az 50 kez kimyasal silah kullandığını tahmin ediyoruz. Eğer Esad'ın kimyasal silah kullanımını normalleştirmesine izin verirsek bu bütün ülkelere ve uluslara zarar verecek" ifadelerini kullandı.

RUSYA TEMSİLCİSİ: SURİYE'YE KARŞI CİDDİ HAZIRLIKLAR VAR

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Suriye’de kimyasal silahların kullandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Suriye konusunda önyargılar olduğunu söyleyen Nebenzia, “Suriye devletine karşı ciddi bir askeri hazırlığın yapıldığını görüyoruz” dedi.
ABD’nin Suriye yakınlarına deniz kuvvetlerini gönderdiğini ve askeri hareket planı hazırladığını gördüğünü ifade eden Nebenzia, bu durumun tolere edilemeyeceğini belirtti. Nebenzia ABD’yi, hava saldırısına karşı uyardı.

Çarşamba günü ABD'nin BM'ye sunduğu Suriye tasarısı Rusya'nın vetosuyla, Rusya'nın sunduğu kimyasal silah kullanımının soruşturulması talebi de ABD tarafından veto edilmişti.

İLGİLİ HABER: RUSYA VE ABD'DEN KARŞILIKLI VETOLAR

İLGİL HABER: BM TOPLANTISINDA KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

İLGİLİ HABER: LAVROV: SURİYE'DE LİBYA GİBİ MACERAYA ATILMAYIN

İLGİLİ HABER: SURİYE ORDUSUNDA SAVAŞ HAZIRLIĞI