BM: Sinir gazı kullanımı hukuk ihlâlidirArtı Gerçek

BM Genel Sekreteri, Londra'da Rus ajanın sinir gazıyla zehirlenmesine tepki gösterdi ve soruşturma çağrısı yaptıHABER MERKEZİ - Eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın İngiltere'nin Salisbury kentinde Rus yapımı sinir gazıyla zehirlenmesine Birleşmiş Milletler'den (BM) tepki geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırının 'kabul edilemez' olduğunu söyledi ve kapsamlı soruşturma yapılması çağrısında bulundu. Açıklamada "Sinir gazının silah olarak kullanılması hiçbir koşulda kabul edilemez ve bir devlet tarafından kullanımı da uluslararası hukukun ihlali anlamına gelir" dendi.

Beyaz Saray da Salisbury'deki saldırı için 'Rusların işlediği bir suç' ifadesini kullanıp ilk defa Moskova'yı açıkça suçlamış oldu. ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi'ndeki açıklamasında Washington'un İngiltere'ye 'dayanışma halinde olduğunu' söyledi ve iki ülke arasındaki 'özel ilişkiye' vurgu yaptı. Haley, "ABD'nin her zaman İngiltere'nin yanında olduğunu' ifade etti.


İLGİLİ HABER: CASUS KRİZİ BÜYÜYOR


İngiltere, casus krizi nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırmış ve 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini duyurmuştu