Bomba seslerini bastıran dayanışma mesajlarıArtı Gerçek

Kuzey Suriye'nin ve Rojava'nın çeşitli kentlerinden yola çıkıp 2 günlük zorlu bir yolculuktan sonra Afrin'e ulaşan binlerce kişi dayanışma ve birlik mesajları verdi.

Gamze KAFAR

ARTI GERÇEK-
Türkiye'nin Afrin Harekatı sivil kayıpların günden güne artmasıyla birlikte sadece bölgede değil, uluslararası kamuoyunda da tepkilerle karşılanıyor. Afrin önceki gün yüzbinlerce kişiyle 'savaşa hayır' derken, Kuzey Suriye ve Rojava halkları da aynı anda kente gelmek için yola çıktı.

Afrin'e destek için çeşitli kentlerden yola çıkan çeşitli halklardan yurttaşların ilk durağı Kobani idi. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu eylemcileri Kobanililer büyük bir mitingle karşıladı. Geceyi burada geçiren eylemciler, dün sabah saatlerinde kentteki yeni katılımlarla birlikte, binlerce araçlık bir konvoyla Mınbiç'e doğru yola çıktı. Afrin konvoyuna katılım Mınbiç'te de yüksekti. Konvoyun bir sonraki durağı Halep'ti. Halep yolunu kullanarak Afrin'e doğru yolculuklarına devam eden eylemciler, Baas rejiminin denetimini sağladığı alanda yaklaşık 4 saat boyunca bekletildi. 

Ancak saatlerce bekletilmek de konvoyun coşkusundan birşey kaybettirmedi. Bekledikleri yerlerde halay çekip Afrin'le dayanışma sloganları atan eylemcilerden bazıları  yanlarında getirdikleri saz ve cümbüşlerle konvoydakilere moral vermeye çalıştı. Konvoydaki neredeyse tüm araçlara takılan zeytin dalları eylemcilerin de ellerindeydi. Zeytin dallarına harekatta yaşamını yitiren çocukların fotoğrafları eşlik ediyordu. 

Bu gecikmeden dolayı gece geç saatlerde kente ulaşabilen konvoyu Afrin'de büyük kalabalık karşıladı. Afrinliler, kendilerine desteğe gelen Kuzey Suriyelileri soğuk havaya rağmen saatlerce alanda şarkılar söyleyip, halaylar çekerek beklemişlerdi. Binlerce araçtan oluşan konvoyun tamamının Afrin kent merkezine ulaşması sabah saatlerini buldu. Arap, Türkmen, Süryani ve Kürtlerden oluşan eylemcilerin iki gün süren zorlu yolculuğu, Afrinlilerle buluşunca büyük bir mitinge dönüşmüştü. "Afrin yalnız değildir" ve "Süryaniler, Araplar, Kürtler birliktedir" sloganları atan binlerce kişi dayanışma mesajları verdi. 

Harekatla birlikte kenti terketmeleri beklenen Afrinliler, Kuzey Suriyelilerin kendilerine verdikleri destekle daha da büyümüştü. 18 günde çoğu çocuk, kadın ve yaşlı 150'ye yakın sivili kaybeden Afrinliler, bombalara rağmen bu buluşmayı şimdiden zafer olarak değerlendiriyorlardı. Uluslararası güçlerin temkinli tutumlarına karşı Kuzey Suriyeli halklar kendi güçlerine dayanacaklarının mesajını veriyordu. 

İki günlük zorlu bir yolculuktan sonra Afrinlilerle buluşan binlerce kişi, çevre köylerden gelen top atışları ve çatışma seslerine rağmen sloganları ve halaylarıyla dayanışma mesajı vermeyi başardı. Afrin merkezindeki kitlenin dönüşten önceki son durağı çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Cindires ilçesiydi. Burada bombalara hedef olan yerleşim yerlerini ziyaret eden konvoy artık geri dönmeye hazırdı.