Boydak Holding yöneticilerinin davasından karar çıktıArtı Gerçek

15 Temmuz'dan sonra el konularak TMSF'ye devredilen şirketin müsaderesine karar verilirken holding yöneticilerine de 7 yıl ile 18 yıl arasında değişen cezalar verildi.Kayseri’de görülen Fethullah Gülen Cemaati davasında, eski Boydak Holding yöneticilerine verilen cezalar belli oldu. Tutuklu sanıklar Hacı Boydak’a 11 yıl 10 ay 15 gün, Memduh Boydak’a 18 yıl, Şükrü Boydak’a 10 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’a 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Diğer tutuksuz sanık Halit Bayhan ise beraat etti. Mahkeme, ceza verilen 7 sanığa ait şirket hisselerinin de el konularak devlete aktarılmasına karar verdi. Mahkeme kararı gereğince şirket ortaklarının kişisel servetleri de müsadere edildi.

34 şirkete sahip, 8 ayrı sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding yöneticilerine ilişkin Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde açılan 'FETÖ/PDY' davasının 10’uncu duruşmasında karar çıktı. Tutuklu sanıklar holding eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak, holding eski CEO’su Memduh Boydak, eski yönetim kurulu üyesi Şükrü Boydak, duruşmaya cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Tutuksuz sanıklar Erol, Mustafa, İlyas, Bekir Boydak ile damat Murat Bozdağ duruşmada hazır bulunurken, şirket eski insan kaynakları müdürü Halit Bayhan ise ameliyat olduğu için katılmadı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ÖZÜR DİLEDİLER

Duruşmada son savunmalarını yapan tutuklu sanıklardan Şükrü Boydak, 64 yaşında olduğunu belirterek, Kalp ve göğüs rahatsızlığım var. 15 ayrı ilaç kullanıyorum. Bu yaptığım şeylerin suç olduğunu bilseydim yapmazdım. Daha önce de söylediğim gibi Kayseri halkından, Türk milletinden, Cumhurbaşkanımızdan özür diliyorum dedi. Hacı Boydak, sağlığının yerinde olduğunu; ancak bir hayırsever olduğu için beraat talep ettiğini belirtti. Memduh Boydak da bugüne kadar devlet ve millet için çalıştığını, bundan sonra da çalışmaya devam etmek istediğini söyleyerek beraat talep etti. Tutuksuz sanıklar da suçsuz olduklarını ifade ederek beraatlerini istedi.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ YÖNETİCİ VE ÜYELİĞİNDEN CEZALANDIRILDILAR

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Memduh Boydak’a, silahlı terör örgütü yöneticiliği suçundan 18 yıl, Hacı Boydak/a, silahlı terör örgütü üyeliğinden 11 yıl 10 ay 15 gün, Şükrü Boydak/a da aynı suçtan 10 yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıklar Erol Boydak, Mustafa Boydak, İlyas Boydak ve Bekir Boydak ile Murat Bozdağ’a silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Aynı davadan yargılanan Halit Bayhan ise beraat etti.

Mahkeme, sanıklar için, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve görevini yapmaya engel olmak suçlarından ise beraat kararı verdi.

ŞİRKET HİSSELERİ MÜSADERE EDİLEREK DEVLETE AKTARILDI

Soruşturma kapsamında kayyum atanarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yönetilen şirket hisseleriyle ilgili de mahkeme kararını verdi. Mahkeme heyeti, kardeş olan sanıklar Hacı, Memduh, Mustafa, Bekir ile diğer aile fertleri Şükrü, Erol ve İlyas Boydak’a ait şirket hisselerinin devlete aktarılmasına karar verdi. Kararın açıklanması üzerine salonda bulunan sanıkların yakınları gözyaşlarına boğuldu. Ağlayarak salondan çıkan sanık yakınlarını, diğer yakınları ve avukatları teskin etmeye çalıştı.

BOYDAKLARA BAŞKA DAVADAN DA CEZALAR VERİLDİ

Aynı mahkemede sabah görülen ailenin diğer fertlerine ilişkin davada da karar çıktı. Duruşmada, silahlı terör örgütüne üye olmak ve yardım etmek suçlarından tutuksuz yargılanan 6 sanıktan Yusuf Boydak’a 7 yıl 6 ay, İbrahim Boydak’a 2 yıl 1 ay, Sami Boydak’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ayşe Sema Boydak, Merve Boydak ve Mehmet Emin Boydak ise beraat etti.

MUSTAFA BOYDAK: TÜRKİYE İYİ OLSUN

Adliye çıkışı gazetecilere açıklama yapan Mustafa Boydak, Hayırlısı olsun. Hukuk yolu kapalı değil. Açıklanan nihai karar değil. Bundan sonraki süreci takip edeceğiz. Şirketlerle ilgili karara ise bir şey diyemiyorum. Mahkeme bir karar verdi. Bunun da istinaf süreci var. Sağlık olsun, vatanımız var olsun. Önemli olan Türkiye iyi olsun dedi. Bekir Boydak da, Yüce Türk adaleti ne diyorsa odur. Gerekli itirazlarımızı yapacağız diye konuştu.

ŞAHSİ VARLIKLARINA DA EL KONULDU

Avukat Resul Özmen, "Şirket ortaklarına ceza verildiği için el koyma kararı ortaklarının şahsi mal varlıklarını da kapsıyor. Söz gelimi, ortakların şahsi banka hesapları, kendilerine ait gayrimenkuller ve araçları da mahkeme kararınca kamuya geçiyor" dedi. (DHA)