Bozdağ'ın açıklamasına yanıt Mınbiç'ten geldiArtı Gerçek

Mınbiç'te adım adım ilerleyeceklerini belirten Bozdağ’ın açıklamalarından sonra bölgedeki son durumu Mınbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şerwan Derwiş’le konuştuk.ARTI GERÇEK - Türk askerlerinin Mınbiç’te devriye gezmeye başladığını Başbakan Binali Yıldırım dün basına açıklamıştı. Yıldırım’ın açıklamasından hemen sonra Mınbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şerwan Derwiş, TSK’ye bağlı askerlerin Mınbiç’te devriye gezdiği bilgisini yalanladı. Pentagon’un açıklaması bu gelişmelerin ardından geldi. Pentagon, ABD ve Türk askerlerinin bağımsız devriyeye başladığını, duyurdu.

“ADIM ADIM İÇERİ GİRİLECEK”

Son açıklama bu sabah Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Türk askerlerinin bağımsız devriyeye başladığını tekrar eden Bozdağ, “Adım adım içeri girilecek” dedi. YPG ve YPJ’nin Türk askerlerinin devriyeye başlamasından sonra bölgeyi terk etmeye başladığını iddia eden Bozdağ, ABD ile 90 günlük bir takvim üzerinde uzlaştıklarını ve bir aşamadan sonra ABD ile ortak devriyeye başlayacaklarını açıkladı. Bozdağ, bölgenin yönetimi konusunda da 90 günlük sürede adım atılacağını sözlerine ekledi.

“TÜRK ASKERLERİ KENDİ BÖLGELERİNDE DEVRİYE GEZİYORLAR”

Bozdağ’ın açıklamasından sonra Mınbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şerwan Derwiş’e, Mınbiç’teki son durumu sorduk. Artı Gerçek'e TSK’ye bağlı askerlerin sınır bölgelerinde devriye gezmeye başladığı dünden bu yana bölgede yeni bir gelişme yaşanmadığını belirten Derwiş, “Türkiye’nin kontrolünde olan bölgelerde, yani TSK'nin bulunduğu alanlarda devriye gezen Türk askerleri var. Bunu daha önce de yapıyorlardı. Dünden bu yana kendi kontrollerinde olan bölgede askeri araçlarıyla gösteri yapıyorlar. Sınırın Mınbiç tarafında ise bize bağlı güçler ile Uluslararası Koalisyon Güçleri devriyelerini sürdürüyorlar. Değişen bir şey yok” dedi.

“VERİLEN BİLGİLER DOĞRU DEĞİL”

Derwiş’e, Türkiye ile ABD arasında varılan uzlaşmayı da sorduk. “Bizim Koalisyon ile ilişkimiz geçmişten bu yana hangi esaslar üzerinden devam ediyorsa şimdi de aynı esaslar üzerinden devam ediyor” diyen Derwiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuçta alanda yaşananlara bakarak bazı belirlemelerde bulunmak mümkün. Mınbiç’e Türk askeri girdiği konusunda verilen bilgiler doğru değil. Bunun dışında yaşanan tartışmaları biz de takip ediyoruz. Türkiye ile ABD arasında görüşmeler var. Uluslararası Koalisyon’dan aldığımız bilgiler, Türkiye ile sınırların belirlenmesine dönük bir uzlaşı sağladıkları yönündedir. Bu, ABD ile Türk askerlerinin koordinasyonlarını sağlamak için yaptıkları bir şey. Mınbiç Askeri Meclisi’nin kontrolündeki bölge ile Türk askerlerinin kontrolündeki bölgelerin sınırında kalacaklar. Bildiğimiz, kendi aralarında ortaya çıkması muhtemel riskli bir durumun önüne geçmek için koordinasyon sağlama konusunda bir uzlaşı sağladıkları.”

Derwiş, Mınbiç’te YPG ve YPJ’ye bağlı askeri güçlerin bulunmadığını, Kentin güvenliğinin Mınbiç Askeri Meclisi tarafından sağlandığını, yönetimin ise Mınbiç Sivil Meclisi tarafından sürdürüldüğünü belirtti.