Bu ikizlerin biri beyaz biri siyahArtı Gerçek

'National Geographic' geçmişte siyahileri geri planda tutan yayınlar yaptıkları için özür diledi ve ikizleri kapağına taşıdı.

HABER MERKEZİ- İngiltere'de yaşayan Marcia ve Millie Biggs adlı ikizler 11 yaşındalar. Marcia Biggs annesi gibi beyaz doğarken, Millie, Jamaika kökenli babasının özelliklerini aldı. İkizler daha önce de medyanın gündemine gelmişti. Bu kez ünlü doğa dergisi National Geographic, ikizleri kapağına taşıdı ve geçmişte siyahi insanları geri planda tutan yayınlar yaptıkları için özür diledi. Kapak, derginin nisan sayısında çıkacak.
Hürriyet'te yer alan habere göre, derginin Genel Yayın Yönetmeni Susan Goldberg, "Uzun yıllar ırkçı yayınlar yaptık. Bunu kabul etmemiz gerekiyor" başlıklı bir mektup yazdı. Geçmişe bakıldığında derginin bugün asla yapmayacağı bir hikaye anlatma şekline sahip olduğunun görüleceğini söyleyen Goldberg, Virginia Üniversitesi'nden fotoğrafçılık tarihi araştırmacısı John Edwin Mason'ın 1888'de kurulan derginin 1970'lere kadar olan yayınlarını incelediğini kaydetti.

Dergide 1970'lere kadar ABD'de yaşayan renkli tenli insanların göz ardı edildiğini belirten Goldberg, fotoğraflarda bu renkli tenli insanların egzotik, sıklıkla elbisesiz, mutlu avcılar ve kutsal vahşiler gibi gösterildiğini ifade etti.

Derginin İnovasyon Merkezine başkanlık eden Prof. Sami Hüsni, dünyada 30 milyon kişiye ulaşan derginin artık böyle yayınlar yapmamasının önemli olduğunu vurgulayarak dergide artık azınlık kesimden yazarlara ve fotoğrafçılara daha fazla yer verildiğini söyledi.