Bu kez Manisa'daki Alevilerin evleri işaretlendiArtı Gerçek

Alevi vatandaşların çoğunlukta olduğu Hafsa Sultan Mahallesi'nde yaşayan Kazım İnce'nin evinin duvarına, kırmızı boyayla çarpı işareti konuldu. İnce, emniyete giderek şikayette bulundu.


HABER MERKEZİ- Malatya'dan sonra Manisa'dan Alevi vatandaşların evlerine kırmızı çarpı işareti konuldu.Manisa’nın Yunusemre ilçesi Hafsa Sultan Mahallesi’nde yaşayan Kazım İnce’nin evinin duvarına, 5 Aralık'ta kırmızı boyayla çarpı işareti konuldu. İnce’nin oğlu, işareti fark ederek babasına gösterdi. İnce de polislere haber verip, şikayetçi oldu. Duvadaki çarpı işareti, polisler tarafından beyaz boyayla silindi.

Olayın ardından CHP’liler bugün, Kazım İnce’nin evinin bulunduğu mahalleye giderek, yaşanan duruma tepki gösterdi. CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve partililer basın açıklaması yaptı. Bozyaka, Alevi vatandaşların yaşadığı mahallede geçtiğimiz günlerde de araçlara benzer işaretlerin bırakıldığı duyumları aldıklarını söyledi.

BAŞBAKAN VE İÇİŞLERİ BAKANINA ÇAĞRI

Serdar Bozyaka, şunları anlattı: “Özellikle Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bu bölgede yapılan bu eylem, hepimizin aklına kötü hatıraları getirmiştir. Bu olay, Alevilerin inançları ve yaşam felsefelerine cephe alan bir anlayış tarafından yapılmıştır. Ülkemizde bu olaylar karşısında Aleviler sürekli tedirgin bir şekilde yaşamak zorunda kalıyorlar. Aleviler kendilerini güvende hissetmiyorlar. Hükümette çözüm konusunda beklenen adımları atmamaktadır. Buradan Başbakan, İçişleri Bakanlığı ve emniyet birimlerini acilen göreve çağırıyorum. Bu evlerin kapısını işaretleyen kişileri ve bu alçak saldırıyı azmettirenleri bir an önce ortaya çıkarın...”

'BABAM ÇANAKKALE ŞEHİDİ'

Evinin duvarına çarpı işareti koyulan İnce ise önce olaya anlam veremediğini söyleyip, şöyle dedi: “Emniyete gittim. Polisler çok güzel karşıladılar, bütün tahkikatı yaptılar, olay savcılığa gitti. Ben kimseden şüphelenmiyorum. Bunlar ayrımcılığı körüklüyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Benim dedem Çanakkale şehidi. Ben Türkmen’im. Başka bir şeyim yok” dedi.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Doğan Günel de olaya tepki gösterdi. (DHA)