Buldan: Kendisinin yapmak istemediğini kankasına yaptırıyorArtı Gerçek

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Bahçeli'nin Erdoğan'dan habersiz erken seçim çağrısında bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.


HABER MERKEZİ- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan'ın gündeminde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı erken seçim çağrısı vardı.

BAHÇELİ’NİN ERKEN SEÇİM ÇIKIŞINA YANIT: HODRİ MEYDAN

Buldan konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Ben iki hafta önce burada ne demiştim. AKP-MHP koalisyonu 2019’u bekleyemez demiştim. Bugün Bahçeli’nin açıklamasını da kendi açıklaması olarak kimse görmesin. Devlet Bahçeli bağımsız olarak söylemedi bu sözü. Devlet Bahçeli, Erdoğan’dan habersiz böyle bir kararı açıklamaz, açıklayamaz. Erdoğan seçimler zamanında yapılacak diyordu, tükürdüğünü yalamak istemiyor ve kendisinin yapmak istemediği şeyleri kankası Devlet Bahçeli’ye söyletiyor, yaptırıyor. Bugün yine buna tanıklık ettik. Devlet Bahçeli bir erken seçimden bahsetti. Peki OHAL devam ederken bir seçim sürecini bu ülke nasıl kaldıracak? Çıkardığınız antidemokratik yasalar, seçim yasaları varken bu ülke demokratik bir şekilde nasıl seçime gidecek. Ancak bir karar aldıysanız HDP olarak size hodri meydan diyoruz! Biz seçime de varız. İşte il eşbaşkanlarımız burada, hepsine çağrı yapıyoruz. Biz seçime de varız. İşte il eşbaşkanlarımız burada. Bütün il eş başkanlarımıza çağrı yapıyorum . Erken seçime herkes hazırlıklı olsun. Demokrasi güçlerine kadınlara sol ve sosyalist kesimlere çağrı yapıyorum. Bu ülkede AKP’yi def etmenin, AKP’yi iktidardan devirmenin zamanı gelmiştir. O da yapılacak olan erken seçimlerdir.”

‘HALKIMIZ SİZİ O SEÇİMLERDE SANDIĞIN DİBİNE GÖMECEK’

Tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının durumuna da dikkat çeken Buldan, “Buradan Sevgili Demirtaş ve diğer milletvekili arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Siz oraya girerken başınız dik girdiniz, AKP’ye boyun eğmediniz. Oradan çıkarken de başı dik çıkacaksınız. Bizler sizi halaylarla karşılayacağız. Esas içeriye girmesi gerekenler sizin yerinize o cezaevlerine girecek. Dünya devrandır. Bu böyle gitmeyecek AKP-MHP koalisyonu, bugün işlediği suçların hesabını verecek, cezasını çekecek. Dün AKP sözcüsü Mahir Ünal, Figen Yüksekdağ’ı CHP’nin çıkardığı bir aday olarak ifşa etti. CHP ile ne alakası var! Figen Yüksekdağ bizim onurumuzdur, onurumuz! Figen Yüksekdağ bizim vekilimizdir, Van halkının iradesidir, kadınların irademdir dediği siyasetçidir. Hiç kimsenin bu konu üzerinde söz söylemeye hakkı yoktur, haddi de olmamalıdır. Hiçbir milletvekili arkadaşımızın şiddete bulaştığını kimse iddia edemez. Dosyaları bomboş. Dosyalarda yüz kızartıcı ya da onları suçlu gösterecek herhangi bir şey yok. 

Usulen planlanmış, siyasi bir karar verilmiş. HDP’li milletvekilleri tutuklanacak denmiş. Belediye eşbaşkanlarımız Gültan Kışanak, Bekir Kaya, Tuncer Bakırhan hangi suçu işlediler? Ama yerel seçimler geliyor. Sizin onların yerine atadığınız kayyumlara karşı halkımız bunu bir namus meselesi olarak görüyor. Gültan Kışanak, Bekir Kaya, Tuncer Bakırhan belediye başkanlığı koltuğuna oturacak. Seçimle alamadığınız yerlerde oraları kayyımlarla elimizden almaya çalıştığınız yerlerde halkımız sizlere dersinizi verecek. Sizi o seçimlerde sandığın dibine gömecek” diye konuştu.