Bulgaristan'dan AB'ye: Afrin'e acil müdahale edinArtı Gerçek

Türkiye'nin Afrin harekatını eleştiren Cumhurbaşkanı Radev, 'Toplu hava saldırıları yapılıyor, sivil vatandaşlar öldürülüyor. Çok tehlikeli bir süreç' açıklaması yaptı.


HABER MERKEZİ- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e düzenlediği 'Zeytin Dalı Harekatı'nı eleştirip, AB'den Suriye'ye acil müdahale çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı'nı yürüten Bulgaristan'da, Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin birinci yıl dönümünde resmi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Rudev, TSK'nin Afrin'e düzenlediği harekatı eleştirdi. 

Bulgaristan'da Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapan ve emekli Tümgeneral olan Cumhurbaşkanı Radev şöyle konuştu:

"Suriye'de olanlar hepimizi endişelendiriyor. Güçlü bir askeri kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. Toplu hava saldırıları yapılıyor, sivil vatandaşlar öldürülüyor. Bence bu çok tehlikeli bir süreç. Suriye'de durumun gerginleşmesi ciddi zorluklara yol açacaktır. Umarım AB nihayet kendi görüşünü beyan eder ve en sonunda olaya müdahale eder. Umarım AB bu olayların dışarıda, başka yerlerde, başka müzakerelerde çözülmesini beklemez. Çünkü bu sorunlar bumerang gibi bizim üzerimize geri dönecektir." (DHA)