Çalışanlarına 'ön yargı' eğitimi verecekArtı Gerçek

İki siyahi müşteri gözaltına aldırdığı için eleştirilerin hedefinde olan Starbucks firması çalışanlarına ön yargı eğitimi verecek.


HABER MERKEZİ- Ünlü kahve zinciri Starbucks, sipariş vermek için arkadaşlarını bekleyen iki siyah müşterisini polis çağırarak gözaltına aldırmasının ardından olayın gerçekeştiği mağazanın müdürünü görevden aldı. Dün ABD'deki ABC News kanalına konuşan Starbuck'ın CEO'su Kevin Jonhson, "Perşembe günü bir mağazamızda yaşananlar ayıptı, yanlıştı" dedi ve müşterileri gözaltına aldıran müdürün artık görevde olmadığını belirtti.

Johnson ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı bir şirket olduklarını söylerken böylesi bir durumda polis çağırmanın kabul edilemez olduğunu belirtti ve çalışanlarına bilinçsiz önyargı konusunda eğitim vereceklerini açıkladı.

İLGİLİ HABER: STARBUCKS'TA GÖZALTI SKANDALI CEO ÖZÜR DİLEDİ

BBC Türkçe'nin haberine göre bir şirket sözcüsü de gözaltına alınan iki kişinin, Johnson'dan gelen görüşme teklifini kabul ettiklerini duyurdu. Philadelphia kentindeki Starbucks mağazası önünde hafta sonu başlayan eylemler ise dün de devam etti.

Protestonun örgütleyicilerinden Abdul-Aliy Muhammad, "Bu Starbucks bugün para kazanamayacak. Amacımız bu" dedi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin (ACLU) Pennsylvania eyaleti yöneticisi Reggi Shuford ise Starbucks'ta yaşananların siyah Philadelphialıların her gün karşılaştığı ırkçılığın bir örneği olduğunu, siyah olmanın 'beklerken bile bir suç' olduğunu söyledi.