Çalışma arkadaşını taciz eden gazeteci tazminat davası açtı



Artı Gerçek

Çalışma arkadaşını bir yıl boyunca sözlü taciz eden Dünya Gazetesi’nin Adana Bölge Temsilcisi Recep Şenyurt bugün hakim karşısına çıktı.


ARTI GERÇEK - Dünya Gazetesi’nin Adana bürosunda Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Recep Şenyurt, kadın çalışma arkadaşlarından birine bir yıl boyunca defalarca sözlü taciz ettiği iddia edildi.

Kadının işten ayrılmasına neden olan bu olaydan sonra kadının beyanı ile olay gazete yönetiminin gündemine taşındı. Bu sayede pek çok kadın çalışanın aynı sorunu yaşadığı da ortaya çıktı.

TACİZ ETTİĞİ KADIN ÇALIŞANDAN TAZMİNAT TALEP ETTİ

Dünya Gazetesi’ndeki işinden bu nedenle istifa eden Şenyurt, önce gazeteye iş davası açtı, ardından tacize uğradığını bu davada da tanık olarak beyan eden kadına 'haksız fiil'den kaynaklanan (iftira iddiası ile) tazminat davası açtı. Şenyurt, taciz ettiği kadından toplam 26 bin TL tazminat istedi. İlk duruşması bugün görülen dava 24 Eylül tarihine ertelendi.

'DAVA KADINLARIN İFADE ÖZGÜRLÜKLERİNİ ENGELLEMEYE DÖNÜK'

İlk duruşması bugün görülen davayı DİSK Basın-İş, Mor Dayanışma, Muamma LGBTİ+ Derneği ve Mersin Kadın Savunması üyesi kadınlar takip etti.

Tacize maruz kalan davalı kadının avukatı Tuba Güneş, “Müvekkil, davacının kişilik haklarına zarar verecek hiçbir eylemde bulunmamıştır. Yalnızca mecbur kaldığı anda, gazete yetkililerine yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmış, mobbing ve sözlü taciz karşısında susmamasının karşılığını, tazminat davasında davalı gösterilerek almıştır. Yavuz hırsız misali, susmayan kadınların ifade özgürlüklerini engellemeye dönük bu davayı kabul etmiyoruz. Tacize maruz kalan kadınları, konuşurlarsa tazminat ödemekle tehdit etmek anlamına gelen bu davada kadın örgütlerinin dayanışması ile stenenin aksine, susmayan kadınları güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Susmayan kadınlar kazanacak” dedi.