Çavuşoğlu: NATO'da en çok biz harcama yapıyoruzArtı Gerçek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, USA Today gazetesine ABD-Türkiye krizini ele aldığı bir makale yazdı. Çavuşoğlu, 'stratrejik müttefik'liği öne çıkararak diyalog çağrısında bulundu.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, USA Today gazetesi için kaleme aldığı yazıda, ABD'nin ev hapsindeki rahip Brunson krizinin ardından Türkiye'ye getirdiği ilave gümrük vergilerini eleştirdi. Çavuşoğlu, "Trump vergileri yükseltmek yerine diplomasiyi denemelidir" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Çavuşoğlu yazıda, "Kendi ülkesinin hayati derecede ulusal çıkarlar paylaştığı bir müttefiki yabancılaştırmak, kendi kendini engellemektir" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump'ın NATO ülkelerinin savunma bütçelerini artırmasını istemekte haklı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Fakat Türkiye'yi hedef alan yaptırımlar ve daha fazla yaptırım uygulayacağı yönündeki tehditler, halihazırda diğer birçok NATO müttefikinin önünde olan bir ülkeyi yabancılaştırıyor" sözlerini kaydetti.

"GÜNEY KANADININ MUHAFIZIYIZ"

Türkiye'nin müttefik olmaya devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, yazısında şu sözlere yer verdi:

"2006 yılında NATO, üye ülkelerin gayrisafi milli hasılalarının yüzde 2'sini savunmaya harcamalarını resmi olarak hedefledi. Bu hedefe yönelik adımları ne yazık ki sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ülke attı. Türkiye ise, bu hedef 2024 yılında ulaşmayı hedefledi ve bizim askeri harcamalarımız halihazırda NATO ilkeleri olan yüzde 20'nin üzerinde. Biz aynı zamanda en eski ve coğrafi olarak en stratejik konumdaki NATO müttefikiyiz ve en güçlü ikinci orduyla güney kanadının muhafızlığı yapıyoruz."

Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına dikkat çeken Çavuşoğlu, küresel tehditlere karşı ilişkilerin güçlenmesi gerekirken zayıfladığını belirtti.

İNCİRLİ ÜSSÜ VURGUSU

Türkiye'nin Suriye'den Avrupa'ya Türkiye üzerinden geçmeye çalışan cihatçıları yakalamak için önemli bir mücadele yürüttüğünü savunan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Trump vergileri yükseltmek yerine diplomasiyi denemelidir. Türkiye, DEAŞ'a karşı ön saflarda savaşan Amerikalı askerlerin bulunduğu İncirlik Üssü'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bunun sahadaki karşılığı çok kritiktir. Müttefik güçlere, bölgedeki diğer üslere göre saatler kazandıracak bir öneme sahiptir ve DEAŞ'a karşı mücadele çok önemli bir fark yaratacak etki yapmıştır."

"HERKESİN İYİLİĞİ İÇİN DİPLOMASİ"

Trump yönetiminin Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergilerinin Avrupa ve ABD'de de eleştirildiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, bu yaptırımların Türkiye ekonomisine etki etmeyi amaçladığını belirtti. Çavuşoğlu ayrıca bu vergilerin ABD-Avrupa ticari çıkarlarını da olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

ABD Ticaret Odasının, Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyuma getirilen ek gümrük vergileri dolayısıyla Trump yönetimine tepki gösterdiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, "bu sorumsuzluğun sona ermesi gerektiğini" vurguladı.

Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye'nin birçok önemli konuda farklı düşündüğünü, fakat çok sayıda stratejik konuda da "müttefik olduğuna" dikkat çekerek, "Herkesin iyiliği için aramızdaki anlaşmazlıkları diplomasi ile ele almalıyız" değerlendirmesini yaptı.