Çavuşoğlu: Suriye ile istihbari temas olabilirArtı Gerçek

Rus basınına konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Suriye'nin istihbarat kurumlarının sahadaki belirli konularda temasa geçebileceğini söyledi.


HABER MERKEZİ - Moskova ziyareti sırasında Rus basınına demeç veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sahadaki belirli konularda Türkiye ve Suriye'nin istihbarat kurumlarının temasa geçebileceğini söyledi. Bu, tüm istihbarat servislerinin yükümlülüklerini kapsıyor" dedi.

Çavuşoğlu, istihbarat temsilcileri arasındaki temasların siyasi diyalog olarak görülemeyeceğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'de yaşanan gelişmeleri koordine amaçlı Rusya ve İran üzerinden Şam'a belli mesajlar iletildiğini aktarırken "Olağanüstü şartlar gerektirdiğinde Şam'la belli temaslar kurulabilir" demişti.

'RUSYA'YA TÜM TİCARİ KISITLAMALARI KALDIRMAYI TEKLİF EDİYORUZ'

Çavuşoğlu, Moskova’ya ticaret alanındaki tüm kısıtlamalardan vazgeçmeyi ve ilişkileri derinleştirmeyi teklif ettiklerini belirtti. Rus basınına konuşan Çavuşoğlu, Rusya’nın bugün sadece enerji değil, karşılıklı yatırım, turizm ve tarım alanlarında da Türkiye’nin temel ticari ortağı olduğunu belirterek, “Ticaret alanında tüm kısıtlamalardan vazgeçmemiz ve ilişkileri derinleştirmemiz gerekiyor. Birlikte bu amaca ulaşmak için enerji ve savunma alanlarında önemli projeler gerçekleştirme yoluyla sıkı çalışma yürütüyoruz” dedi. (Sputnik)