Çek Cumhuriyeti, Kürt profesörü serbest bıraktıArtı Gerçek

Çek polisinin gözaltına aldığı Prof. Dr. Yekta Uzunoğlu mahkemece serbest bırakıldı.GÜNCEL - Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’da önceki gün polis tarafından gözaltına alınan Kürd siyaset ve bilim adamı Dr. Yekta Uzunoğlu hakim kararı ile serbest bırakıldı. 

Uzunoğlu, Cuma akşam saatlerinde evine gelen polis ekipleri tarafından kelepçelenerek gözaltına alınmıştı. Akşam saat 20.00 cıvarında evine gelen polislerce kelepçe takılarak gözaltına alınan Uzunoğlu ile ilgili polis yetkilileri açıklama yapmamış evdeki misafirlere “devam eden bir soruşturma nedeni ile gözaltı” kararı olduğu belirtilmişti. 

Uzunoğlu'nun gözaltına alınmasından bir hafta önce polis tarafından evine yerleştirilen dinleme cihazı bulunmuştu.

Serbest bırakılması ardından İMPNews’e konuşan Uzunoğlu, tutuklanmasına ve polis tarafından saygısızca muamele edilmesine Prag’daki Türk Büyükelçiliği’nin girişimlerinin neden olduğunu söyledi. 

Gözaltı gerekçesi olarak polis tarafından öne sürülen “devam eden bir duruşmaya katılmama” bahanesinin hakim tarafından bile “saçma” olarak kınandığını bu nedenle de serbest bırakıldığını ifade eden Uzunoğlu, Prag polisi içinde Türk elçiliği tarafından angaje edilen kesimlerin olduğunu ve bunların kendisine karşı agresif davrandığını söyledi. 

Uzunoğlu’nun gözaltına alınması sosyal medyada Kürdler tarafından tepki ile karşılanmış, HDP Milletvekili Lezgin Botan, Dr. Uzunoğlu’nun bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söylemişti. 

1994 yılında Prag’da suikast girişimine maruz kalan Yekta Uzunoğlu daha önce de Çek polisi tarafından tutuklanmış uzun süren hukuk mücadeleleri sonucunda devleti tazminat ödemeye mahkum etmişti. 

Çek Cumhuriyeti’nin en önemli ödüllerinden biri olan František Kriegel ödülü sahibi Dr. Yekta Uzunoğlu, 1970’li yılların başından beri Avrupa’da yaşıyor. Fransa, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nde yaşamını sürdüren Uzunoğlu, 1988 yılında Almanya’nın Bonn kentine kurulan Kürd Enstitüsünün de kurucusu. 

Almanca, Çekce, Kürtçe ve Türkçe çok sayıda kitap yazan ve çeviren Dr. Yekta Uzunoğlu, yakın dostu 2 dönem Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Ekonomi Bakanlığı yapan Vaclev Klaus ile birlikte "Çek ekonomisinin perspektifleri"  adlı kitabın da yazarı.