Çeviköz: Türkiye'nin Afrin'de PYD ile çalıştığını duyuyoruzArtı Gerçek

CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye'nin Afrin'de Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar aldıklarını ileri sürdü.CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, ABD'nin YPG'yi "terör örgütü" olarak görmedikleri açıklamasını değerlendirirken, “YPG ile ilgili ABD’nin tutumunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkiye’nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile Afrin’de Türkiye’nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar alıyoruz” dedi.

Ünal Çeviköz, TBMM’de Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nun CHP’li üyeleriyle birlikte basın toplantısı yaptı. Çeviköz, AB sürecine ilişkin, “Bu iktidar, Türkiye’yi AB sürecinde koparmak için elinden geleni yapmıştır. Artık hiçbir yeni fasıl müzakereye açılmamaktadır. Bu tablonun değişmesi için ya iktidarın değişmesi ya da iktidarın kendisini gözden geçirip politikalarını değiştirmesi gerekiyor. İktidarın sandıklarda değiştirilmesi gerekmektedir. Biz CHP olarak müzakerelerin devam etmesi gerektiği görüşündeyiz” diye konuştu.

"RUSYA’YI DA ELEŞTİRMEK GEREKİR"

Ünal Çeviköz, ABD’nin PKK’nin üst düzey yöneticileri için ödül koymasına ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı: “ABD’nin Suriye temsilcisi YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı. PKK’yı ise terör örgütü olarak açıkladı. Türkiye ABD ilişkilerini önemsiyoruz. ABD’nin, PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığı açıklamalarından görülüyor. PKK yöneticilerine konan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor bizim anladığımız kadarıyla. YPG ile ilgili ABD’nin tutumunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkiye’nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile Afrin’de Türkiye’nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar alıyoruz. Üstelik Rusya’da PYD’nin bürosu olmasına rağmen biz sadece ABD’nin PYD ile olan ilişkisini eleştiriyoruz. Ancak Rusya’nın PYD ile olan ilişkisi hakkında bir eleştiride bulunmuyoruz. Bu dürüst bir yaklaşım değildir. Hükümetin bu konuda dürüst bir yaklaşım içine girmesini isteriz.”

Ünal Çeviköz, bir gazetecinin "Yani siz PYD’nin terör örgütü olmadığını mı söylüyorsunuz?" sorusuna karşılık da “Öyle bir şey demedim. ABD ile ilgili eleştiriler yöneltilen Rusya ile ilgili de görüşleri dile getirmek gerekir. Türkiye tarafından böyle bir ayrım yapılmadığı ortada. Afrin’de PYD ile çalıştığına dair duyumlar alıyoruz dedim” diye konuştu. (DHA)