CHP'li belediyeye 'işgalci' suçlamasıArtı Gerçek

İstanbul Valiliği, 'işgalcilikle' suçladığı CHP'li Adalar Belediyesi'ne tahliye tebligatı gönderdi.Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK - İstanbul Valiliği, Hazineye ait taşınmazın tamamının CHP'li Adalar Belediyesi tarafından 'kültür sanat alanı olarak işgal edildiğini' belirterek tahliye tebligatı gönderdi. Adalar Belediyesi Başkanı Atilla Aytaç, konuya ilişkin Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada bakanlık yetkilileriyle görüşeceklerini söyledi.

Boşaltılması istenen yer Adalar Belediyesi tarafından 'Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi' adıyla kullanılıyor. Adalar Kent Konseyi'nin faaliyetlerini de yürüttüğü Büyükada Kozalak Sokağı'ndaki mekanda konserler, sergiler, söyleşiler, tiyatro ve sinema gösterileri, konferanslar, kermesler ve Adalar Kent Konseyi gönülleri tarafından çalışma grupları etkinlikleri düzenleniyor.

BELEDİYEYE İŞGALCİ SUÇLAMASI: ON BEŞ GÜN İÇİNDE BOŞALTIN

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından 2 Ekim tarihinde Adalar Belediyesi'ne gönderilen 'işgal yazısı'nda "Adalar İlçesi Büyükada Maden Mahallesi'nde bulunan 20 pafta, 83 ada, 9 parsel nolu 1 bin 86 metrekare yüz ölçümlü bahçeli altında dükkanı olan ahşap apartman, kargir apartman ve kargir ahşap ev vasıflı taşınmazın tamamı Hazine adına kayıtlı bulunmaktadır. İdaremiz memurları tarafından taşınmazın mahallinde düzenlenen 26 Ocak 2017 tarihli tespit tutanağında taşınmazın tamamının belediye tarafından kültür merkezi ve sergi alanı olarak işgal edildiği belirtilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Tebligatın devamında "Buna göre yazımızın tebliğinden itibaren 15 gün içinde taşınmazların tahliyesi ile idaremize yazılı olarak bildirilmesi, aksi takdirde 2886 sayılı devlet ihale kanunun 75. Maddesi ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan hazine taşınmazların idaresi hakkında yönetmeliğin 89. maddesine göre yasal yoldan tahliye işlemlerine başlanacağı hususunu bilgilerinize arz ederim" denildi. 

ADALAR BELEDİYE BAŞKANI, BAKANLIK YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞECEK

Adalar Belediyesi Başkanı Atilla Aytaç ise konuyu görüşmek üzere Ankara'ya gitti. Artı Gerçek'e konuşan Aytaç, "Konuyu bakanlıkta yerel yönetimlerden sorumlu yöneticilerle görüşmeye gidiyorum. Onlarla görüştükten sonra konu netliğe kavuşacak. Şimdilik bir şey demem doğru olmaz" dedi. 

KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BİR YER

Dünya Mirası Adalar grubu da bir açıklama yayımlayarak tahliye tebligatına tepki gösterdi. Grup boşaltılmak istenen yerin Adalar Belediyesi tarafından 'Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi' adıyla kullanılmakta olduğu ve Adalar Kent Konseyi'nin faaliyetlerini de yürüttüğü Büyükada Kozalak Sokağı'ndaki yer olduğu, bütün yetersizliklerine rağmen konserler, sergiler, söyleşiler, tiyatro ve sinema gösterileri, konferanslar, kermesler ve Adalar Kent Konseyi gönülleri tarafından çalışma grupları etkinlikleri düzenlendiği kaydedildi. 

SANATSAL, KÜLTÜREL VE EĞİTSEL FAALİYETLER YAPILIYOR

"Tüm Adalı çocuklara ve gençlere yönelik sanatsal, kültürel, eğitsel faaliyetler burada yapılmaktadır. Tüm Adalar halkına açık resim, müzik, edebiyat ve kişisel gelişim kursları burada verilmektedir" denilen açıklamada, "Adaların geleneksel hale gelmiş spor faaliyetleri buradan yönetilmektedir. Bunca önemli faaliyetin bulunduğu bir alan Milli Emlak Müdürlüğü'nün mülkü olduğu ve sergi alanı olarak işgal edildiği gerekçesi ile kapatılmak istenmektedir. 'İşgal' kelimesi düşmanların birbirleri için kullandığı bir terimdir. Hiç ayrım gözetmeden bütün adalılara açık faaliyetlerin gerçekleştirildiği, üstelik bu adalardan biri olan Büyükada'da bulunan bir yerin 'sergi alanı olarak işgal edildiği'ni öne sürmek, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Anayasa'sının, kamunun, ne manaya geldiğinin ve aralarındaki ilişkinin muhtevasının farkında olmamaktır" dendi.

'SAHİP ÇIKALIM' ÇAĞRISI

Açıklamanın sonunda bütün Adalılara çağrıda bulunan grup "Adaları yöneten bütün merkezi yönetim temsilcilerinden, belediye başkanı ve meclis üyelerinden, Adalar Sivil Toplum kuruluşlarından, Adalı Esnaf Odalarından, bu küçük fakat hem ülke hem dünya çapında değerli bir ilçenin değersizleştirilmesine, bu büyük kayba dur demelerini, bu doğrultuda destek ve dayanışma göstermelerini bekliyor ve istiyoruz. Süremiz çok azdır. İş işten geçmeden hep birlikte meydana getirdiğimiz değerimize sahip çıkalım" dedi.