CHP'li Böke: Kendinize gelin, ülke yanıyorArtı Gerçek

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke 'Saray rejimi Türkiye'yi döviz krizine sürükledi' dedi.CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke dövizin rekor artışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Böke, "Krize enflasyon, cari açık, borçluluk gibi makro kırılganlıklarla hızlı ve büyük kurumsal çöküş yol açtı" dedi ve iktidardakilere "Hemen istifa edin, biz halkla birlikte çözeceğiz" dİye seslendi.

CHP'nin muhalif isimlerinden Böke, Twitter üzerinden şunları yazdı:

"Kriz geldi! Döviz birkaç saatte yüzde 10 değer kaybediyorsa, kur birkaç saat içinde  40 kuruş artıp 20 kuruş düşüyorsa, döviz alış ve satış farkı artmışsa o ekonomide güven yıkılmış, kriz gelmiş demektir.

Bizi uçurumdan yuvarlayanlar hamasete sığınıyorken yine ve yeniden haykırıyoruz: Kendinize gelin! 

Ülke yanıyor. Göz göre göre...

Herkes bugün daha fakir, herkes yarından endişeli. Yem ile, dış güçler hikayenizle, kimlikleri ve inançları sömüren siyasetinizle sönmez bu yangın.

Rant düzeniyle, tek adamlıkla döviz 4 de olur 5 de diye haykıran uyarılarımız eşliğinde Saray rejimi Türkiye'yi döviz krizine sürükledi. Krize enflasyon, cari açık, borçluluk gibi makro kırılganlıklarla hızlı ve büyük kurumsal çöküş yol açtı!

Enflasyonu, cari açığı, borçluluğu ve kurumsal çöküşü de Saray ve rantçı bağları el ele büyüttüler! şunu bilmek gerek: Finansal istikrar salt para politikasıyla gelmez! Hele rantçı, talancı verimsiz harcamaları proje diye satan maliye politikasıyla hiç gelmez.

Bağımsız Merkez Bankası ve verimliliği, sosyal devleti önceleyen bir ekonomi politikasına hemen ihtiyaç var.Çare salt ekonomi politikaları da olamaz. Bu krizin sebebi rantçı düzen, sebebi hukuksuzluk, sebebi tek adamın keyfiliği.

Çözüm:Yeni bir siyaset! Parlamenter demokrasiye dayanan çoğunlukçu değil çoğulcu, kurumlara ve kurallara dayanan, üreten, hakça paylaşan bir ekonomi..

Yaşadığımız kriz bir sonuç. Nedeni de sizsiniz. Kurduğunuz düzen. 

Hemen istifa edin, biz halkla birlikte çözeceğiz!"

(POLİTİKA SERVİSİ)